A vezérigazgatók (CEO) 54 százaléka a globális, 60 százalékuk pedig a hazai növekedés ütemének javulásában bízik, ez derül ki a PwC magyarországi vezérigazgatói felméréséből. Az idei évre 394 forintos eurót, 1,7 százalékos GDP növekedést és 8 százalékos inflációt várnak a CEO-k.
Globálisan 4700 vezérigazgatót kérdeztek meg, és 297 magyarországi cégvezető is válaszolt a kérdésekre, mondta Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország vezérigazgatója. A tavalyi rekord pesszimista év után a többség gyorsulásra számít.
Iparági bontás szerint nyilatkozó CEO-k:
- pénzügyi szolgáltatás: 13 százalék
- kereskedelem: 13 százalék
- gyáripar: 14 százalék
- technológiai szektor: 10 százalék
- autóipar: 8,5 százalék
A világgazdaság növekedését kétszer annyian várják, mint egy évvel korábban, a többség egy pozitívabb évre számít.
A magyar vezérigazgatók a PwC kutatása szerint még pozitívabbak, hétszer annyian mondják azt, hogy gyorsulni fog a világgazdaság növekedésének üteme, mint a világ összes vezérigazgatója.
Lassulást globálisan és magyar viszonylatban is minden ötödik cégvezető jósol. A felmérés történetében – ez a 13-dik ilyen kutatás – most fordult elő először, hogy a magyar vállalatvezetők a gazdasági növekedéssel kapcsolatban optimistábbak, mint a saját bevételeik alakulását illetően. Többen számítanak stagnálásra, nagyobb az óvatosság a vállalatvezetők részéről, fogalmazott Lőcsei Tamás.
A magyar gazdaság gyorsulásában a hazai cégvezetők 12-szer többen bíznak, mint a globális cégvezetők. A cégek több mint fele áremelést, több mint harmada pedig létszámbővítést tervez 2024-ben.
Már tudjuk, miért aggódnak a CEO-k
A munkavállalók nincsenek veszélyben, nem kell arra számítani, hogy a munkanélküliség nőni fog, fogalmazott Lőcsei Tamás. A munkáltatók 85 százaléka a létszám fenntartását, több mint harmaduk a létszám növekedését tervezi, csupán 10 százalékuk gondolkodik a leépítésen.
Az árakkal kapcsolatban a vezérigazgatók 25 százaléka áremelést prognosztizált. A külső tényezők közül az inflációtól tartanak a leginkább a vezetők, de az aggodalmak mindenhol kisebbek lettek – tette hozzá Lőcsei Tamás. Nagyon tartanak a cégvezetők a szakképzett munkaerőhiánytól, a makrogazdasági volatilitástól is és a geopolitikai konfliktusoktól is.
A kiber- és az egészségügyi kockázatok is az aggodalmi rangsorban kiemelt helyen szerepelnek.
Ugyanakkor az nagyon meglepő, hogy a klímaváltozás és a társadalmi egyenlőtlenségektől való félelem a rangsor végére került a PwC kutatásában.
Jövőt érintő jóslatok
- az ukrán háborúról azt gondolják a CEO-k, hogy 2025-ben fog véget érni;
- a magyarországi euró bevezetését 2033-ra jósolják;
- 2041-ben jelennek meg tömegesen az önvezető autók Magyarországon is;
- 2045-re prognosztizálják, hogy a zöld energia fogja átvenni a vezető szerepet.
Forintárfolyammal kapcsolatban elhangzott, hogy míg tavaly 421 forintos eurót jósoltak a cégvezetők idén optimistábbak és 394 forintos eurót prognosztizálnak.
A magyar cégvezetők szerint a cégen belüli folyamatok átlagos hatékonysága 71 százalékon áll, mondta Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa. Tízből négy cégvezető azt mondta: vállalata üzleti modelljén és folyamatain változtatnia kell a hosszú távú fennmaradáshoz.
A transzformáció, amit megtettek az elmúlt 5 évben:
- új termékek szolgáltatások bevezetése;
- új stratégiai partnerségek kialakítása;
- képességek bővítését lehetővé tevő űj technológiák bevezetése.
Megatrend, amire a vállalatoknak reagálni kell az a technológia- és a klímaváltozás, emelte ki Mezei Szabolcs. Fontos, az ügyfelek preferenciájának változásainak követése, ez első helyen szerepel azon a listán, amit a következő három évben elvárnak a cégvezetők. A technológiai változásra és a állami szabályozásokra is sokan várnak.
Akadályozó tényezők között említették:
- a szabályozási környezetet;
- a szervezeten belüli bürokráciát;
- a technológiai képességek cégen belüli hiányát;
- és a korlátozott pénzügyi forrásokat.
Generatív mesterséges intelligencia (MI)
A vállalatvezetők a kiberbiztonsági kockázatokat tartják a legnagyobb veszélynek, valamint a téves információk terjedésén túl a hírnévkockázattól tartanak leginkább. A MI elterjedése viszont abban fogja támogatni a cégvezetőket, hogy még nagyobb bizalmat tudjanak kiépíteni az ügyfelekkel és ez javítani fogja a cég tevékenységét is.
Az MI használatából adódó hatékonyságemelkedés:
- a beosztottak munkaidejének hatékonysága növekszik, de nem váltja ki a munkavállalókat;
- a cégvezetők munkaidejének a hatékonysága is növekszik;
- jövedelmezőség emelkedik;
- nő a bevétel
- és a létszám is emelkedni fog.
Elhangzott a sajtótájékoztatón, hogy amíg a vállalatoknál a fenntarthatóság kérdésköre jellemzően a pénzügyi tervezésben még nem jelenik meg, addig ez nem tekinthető a cég szempontjából a legfontosabb területnek.
A CEO-k akadályozó tényezők között fogalmazták meg a fenntarthatóság tekintetében a klímabarát beruházások alacsony megtérülését.
A vezérigazgatói szereppel kapcsolatban a vezetők 80 százaléka szerint az emberi erőforrásokra kell nagyobb fókuszt helyezni, de a technológiai változások és a digitális készségek fejlesztését is megfogalmazták elvárásként, mondta Lőcsei Tamás.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!