Az, hogy az Ukrajnán áthaladó gáztranzitnak befellegzett, még nem jelenti az Európába irányuló orosz gázszállítás végét. 

A derstandard.at arról ír, a jelenlegi adatok szerint a háborúzó, szankciókkal sújtott Oroszország fokozott erőfeszítéseket tett a földgáz cseppfolyósítási kapacitásának bővítésére és arra, hogy több gázt tudjon exportálni hajóval.

A Kpler adatszakértő szerint 

csak december közepéig 16,5 millió tonna orosz LNG-t vásárolt az EU. 

Gázhalmazállapotban ez mintegy 8 milliárd köbmétert jelent. Ez több, mint amennyi cseppfolyósított földgáz (15,18 millió tonna) 2023-ban jutott Oroszországból az öreg kontinensre. Az előző rekordév 2022 volt, ekkor 15,21 millió tonna orosz LNG érkezett Európába – emlékeztettek.

A 16,5 millió tonnányi orosz LNG, azaz a nyolcmilliárd köbméterre rúgó mennyiség nagyjából megfelel Ausztria éves földgázfogyasztásának.

Mostanra a hosszú távú ellátási kapcsolatok helyébe a rövidebb távú szemlélet lépett. Az EU-27 országaiba irányuló orosz eredetű LNG-import mintegy harmada a tárgyévben úgynevezett spot szerződések keretében történt. A Rystad Energy energetikai tanácsadó cég szerint 2023-ban még csak 23 százalékot szereztek be a „vásároljon most, fizessen most” mottó alapján.

Ukrajna tényleg levágta az orosz gáztól Európát, mi lesz most?

Vége az Oroszországból Európába irányuló földgázszállításnak. Az orosz földgázt 1991 óta szállították az ukrajnai vezetékeken keresztül Európába. Részletek.

Az azonnali vásárlások száma azért nőtt, mert a kereskedők „olcsóbban szállíthatják ki rakományukat (Oroszországból)” – idézte a Financial Times a Rystad gázszakértőét, Christoph Halsert. Az oroszországi jamali terminálról Európába szállított cseppfolyósított földgáz ára „jelentősen alacsonyabb”, mint az USA-ból szállított gázé.

Európa hosszú ideig gázszükségletének mintegy 40 százalékát szibériai mezőkről szerezte be, többnyire vezetékeken keresztül. 

Az olyan országok, mint Magyarország, Szlovákia és Ausztria legalább 80 százalékban függtek az orosz gázszállítástól. Jelenleg még mindig 16 százalék körüli az oroszországi gázimport, beleértve a vezetékes gázt is. 

Ugyanakkor összességében visszafogták a kontinens gázfüggőségét.

Az új év első napjával a meg nem hosszabbítás eredményeként Ukrajna évente körülbelül egymilliárd dollár bevételtől esik el, de Oroszország rosszabbul járt. A Bruegel brüsszeli agytröszt számítása szerint az ukrán ellátás leállítása a Vlagyimir Putyin vezette országnak évi 6,5 milliárd dolláros veszteséget jelent.

Van élet az orosz gáz után: másoknak már bejött az energiakitettség enyhítése

Az orosz földgáztól való függetlenedéshez elsősorban politikai akaratra lenne szükség – szögezi le GKI elemzése, mely szerint gazdasági oldalról nem látszik a gázimport előnye hazánkban. Részletek.