A repülőjegyek korábban luxusnak számítottak, ám a tömegturizmus térnyerésével esésnek indultak az árak, így egyre szélesebb rétegek engedhetik meg maguknak, vagy ajándék gyanánt a  légi utakat.

Nem véletlen, hogy a Repjegy.hu friss kutatása szerint minden negyedik válaszadó ajándékozott már repülős utazást különleges alkalmakra.

“Akkor, amikor egy repülőjegy sok esetben olcsóbb, mint az autós utazás, egyértelmű, hogy sokan inkább a repülős utazást választják. És miért ne gondolkodnának ebben ajándékozáskor is? Ma már egyre több család dönt például a nagy ünnepekkor a repülős utazás mellett, amely közös élményt jelent” - mondta el Holczinger Zoltán, a portál online üzletágvezetője. 

Kétezer fős, nem reprezentatív felmérésük szerint 

a megkérdezettek 23 százaléka már ajándékozott utazást vagy repülőjegyet, 18 százalékuk pedig tervezi, hogy ilyen ajándékot választ. Azok közül, akik már adtak repülőjegyet ajándékba, 28 százalék választotta az utalvány formáját. Jellemzően (70 százalék) születésnapra, 45 százalék karácsonyra, 13 százalék pedig ballagásra vagy diplomaosztóra.

A válaszadók nagy része, 61 százalék, 10 és 50 ezer forint közötti értékben ajándékozott repülőjegy utalványt, míg 41 százalék évente egyszer, 15 százalék pedig évente akár több alkalommal is él ezzel a lehetőséggel. 

A téli időszakban megnő a repülőjegy ajándékozási kedv is, a szakértő szerint azonban érdemes pár részletre figyelni.

Az ajándékozás egyik legpraktikusabb formája az utalvány: ennek értéke már 10 ezer forinttól kezdődik, felső határ pedig nincs. Egyaránt érvényes egyirányú, oda-vissza vagy több szakaszra szóló repülőjegyek foglalására, bármelyik fapados vagy hagyományos légitársaság járatán. 

De nemcsak magánszemélyek, hanem vállalatok is adhatnak élményeket ajándékba. A kutatás  szerint bár a válaszadók többsége magánszemélyként vásárol ilyen utalványt, a cégek is egyre gyakrabban élnek ezzel a lehetőséggel. 

A megkérdezettek 63 százaléka jutalmazásként, közel fele, 45 százalékuk nyugdíjazás alkalmával, 36 százalék pedig üzleti partnereinek ajándékozott repülőjegy utalványt.

A Grant Thornton Hungary adózási üzletág vezetője, Vizer József ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy repülőjegy utalvány ajándékozásakor 

a felmerülő adókötelezettségek igen eltérőek lehetnek attól függően, hogy azt kinek, mikor és milyen összegben juttatják.

A teljes adóteher az utalvány névértékének 33,04 százaléka, amennyiben üzleti ajándékról beszélünk. Más a helyzet munkavállalók megajándékozása esetében: a teljes adóteher itt az utalvány névértékének 69,92 százaléka is lehet, amely megoszlik a munkáltató és a munkavállaló között. 

Ám bizonyos feltételekkel kedvezményes adózás is alkalmazható, amennyiben az ajándék megfelel a „csekély értékű ajándék” követelményeinek.

 Ez utóbbi esetben csak a munkáltatónak keletkezik adókötelezettsége, mely az utalvány névértékének 33,04 százaléka.