Közzétette a tőzsde honlapján kedden a 2024. I negyedéves eredményeit és főbb üzleti eseményeit a Richter Gedeon Nyrt. 

  • A gyógyszergyártás bevétele (ex-FX) 16 százalékkal nőtt az első negyedévben
  • Kiemelkedő nőgyógyászat, normalizálódó BIO és erős Reagila hajtotta a belső teljesítményt az első negyedévben
  • A működési költségek 17 százalékkal növekedtek év/év alapon, elsősorban a K+F (klinikai programok) ráfordítások miatt
  • A tisztított EBIT (árfolyamszűrt) növekedése 17 százalékos 2024 első negyedévében

A gyógyszergyártás árbevétele 2024 I. negyedévében elérte a 200 milliárd forintot (515 millió euró), ami 13 százalékos növekedés év/év alapon.

Kép: Richter Gedeon Nyrt.

Az úgynevezett árfolyamszűrt bevételnövekedés 16 százalékos volt, a 2024-es előrejelzés legfelső tartományát elérve; az időszak közel 3 százalékpontos negatív árfolyamhatás a 19 százalékkal gyengébb rubelnek volt köszönhető, amit csak részben ellensúlyozott a gyengébb forint, emelik ki a Richternél.

Főbb üzleti események

– 9,08 százalékos részesedés megszerzése a vezető bioszimiláris termékek fejlesztőjében, a Formycon vállalatban (FYB) 82,8 millió
euróért (2024. január)

– A német biotechnológiai eszközök HELM részesedésének megszerzése 112,4 millió euró vételárért, ezáltal az RHB (RichterHelm BioLogics) és a RHT (Richter-Helm BioTec) 100%-os tulajdonosa lett (az ügylet még nincs lezárva)

– Ajánlat benyújtása a Mithra Pharmaceuticals egyes eszközeinek megszerzésére, tárgyalások folyamatban

(Forrás: Richter eredmény-kimutatás)

Az árfolyamszűrt eladások növekedését a nagyon erős (20 százalék+) cariprazine (CNS) és Nőgyógyászati szegmens hajtotta. A BIO bevételek – alacsony bázisról – szintén megugrottak, teszik hozzá. 

A bruttó profit (gyógyszergyártás) 13 százalékkal, 141 milliárd forintra nőtt, a bruttó fedezet valamelyest javult (0,2 százalékponttal) 70,2 százalékra a 2024 I. negyedévében a kedvezőtlen árfolyamhatások ellenére.

A tisztított EBIT (gyógyszergyártás) 64 milliárd forintot (166 millió eurót) ért el, ami 9 százalékos növekedés év/év alapon, míg a CER (árfolyamszűrt) Tisztított EBIT elérte a 178 millió eurót, ami 17 százalékos növekedés, és

összhangban van a teljes évre kiadott előrejelzésükkel.

A free cash flow (akvizicíók előtt) 53 milliárd forintot tett ki a vizsgált év első negyedévében, az éves alapú, jelentős 35 százalékos növekedést segítette az erős, üzleti tevékenységből származó cash flow és a realizált devizanyereségek (ellentétben a tavalyi jelentős devizaveszteség)

Az akvizíciók (Formycon) és a kisebb összegű részvényvisszavásárlások elhasználták az FCF nagy részét, ami kismértékű nettó készpénzfelhalmozáshoz vezetett, emelik ki a cégnél.

Felhívták a figyelmet, hogy a közgyűlésük elfogadta 78,8 milliárd forint (megközelítőleg 423 DPS(=egy részvényre jutó osztalék) kifizetését a 2023-as adózott eredményből, ami várhatóan 2024 második negyedévében fog megtörténni.

A szabadalmak rangsorát a gyógyszeripar vezeti

A gyógyszeripar a leginnovatívabb gyártási ágazatunk, a hazai K + F kiadások egyötöde a szektorhoz kapcsolódik és az ágazat profitja legnagyobb részét, 20 százalékát a K + F tevékenységekbe fekteti be. Ha csak a legnagyobbakat említjük a Richter és az Egis rendelkezik a legtöbb nemzeti szabadalommal a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal adatai szerint.

A nemzeti úton megadott, hatályos szabadalmakkal rendelkező hazai jogosultak élmezőnyét 2022-ben a Richter Gedeon Nyrt. vezette 57 szabadalommal, az Egisnek 37, a Szegedi Tudományegyetemnek 16, a Chinoinnak pedig 15 szabadalma volt.