Az 1990-es években számos, az országban lévő gyógyszeripari vállalat esett áldozatul a külföldi felvásárlásoknak. Végül egyesek fokozatosan, mások azonnal a bezárás útjára léptek, de olyan is akadt, aki korábban nagy múltú gyógyszercégnek mondhatta magát, végül másoktól függő státuszba került. A Richter ezek közül kivétel - hangsúlyozta az Indexnek adott interjújában a gyógyszeripari cég vezérigazgatója.

Orbán Gábor hozzátette, hogy náluk a magyar gazdasági érdekeket figyelembe véve születnek döntések, az értékláncban elfoglalt helyüket tekintve így különlegesek magyar összehasonlításban.

A vezérigazgató részletesen beszélt az orosz piaccal kapcsolatos érdekeikről.

„Pontosan 70 éve vagyunk jelen az orosz piacon és mintegy 12 millió beteg szedi ott a készítményeinket. Fontos piac ez a Richternek, és ott a magyarhoz nagyon hasonló a szerepünk: a széles körű alapellátás egyik meghatározó szereplőjeként megfizethető, magas minőségű készítményeket szállítunk.

Innen csak úgy kivonulni nemcsak hogy nem lehet – hiszen komoly felelősségünk van az ellátás vonatkozásában –, de nem is érdemes

- hangsúlyozta a vezérigazgató.

Kitért arra is, hogy a háború miatt nem tudtak úgy fejlődni, mint ahogy egyébként tudnának. Míg korábban a szállítmányozás és a pénz mozgatása jelentett kihívást, most már inkább a helyi gyártás fenntartása vált nehezebbé, például az alkatrészek biztosítása, amelyek valami okból szankciók alá esnek. 

A magyar külpolitika próbál segíteni törekvéseikben.  Az orosz hatóságokkal pedig a Richternek normális, jó kapcsolata van 

- húzta alá Orbán Gábor, azzal, hogy ez természetes is, hiszen nagyon fontos szereplői az alapellátásnak. 

A magyar ellátásnak is kulcsszereplői: itthon nem az igények csökkenésével, hanem az ellátási lánc nehézségeivel szembesülnek. 

„Nehezebb biztosítani az ellátást, mint korábban. A vertikum megléte sem garantálja, hogy képesek vagyunk úgy kiszolgálni a betegeket, ahogy akár öt éve"

- értékelte a Richter vezérigazgatója.