Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátását a Moody's Ratings, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy további költségvetési konszolidációs lépések nélkül a következő években jelentősen gyengülhet a román államháztartás helyzete.
A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntéssel egy időben megerősítette a hosszú futamidejű román szuverén adósság „Baa3" szintű besorolását.
A „Baa3" osztályzat a Moody's módszertanában a befektetésre ajánlott minősítési sáv alsó széle, vagyis ha a cég erről a fokozatról leminősíti a hosszú távú román államadós-osztályzatot, Románia ennél a hitelminősítőnél elveszítené befektetési ajánlású besorolását, és átkerülne a magas hozamú – spekulatív – kategóriába.
Romániát az S&P is a befektetésre ajánlott minősítési sáv alsó szélén, „BBB mínusz" osztályzattal tartja nyilván, vagyis leminősítés esetén Románia ennél a cégnél is elveszítené befektetési ajánlású besorolását.
A Moody's Ratings a román szuverén osztályzat kilátásának negatívra rontásáról hozott pénteki döntés indoklásában kiemeli, hogy
alapeseti előrejelzési forgatókönyve szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért román államháztartási hiány az idén 7,7 százalék lesz, és a későbbiekben is csak fokozatos ütemben javul.
A Moody's ebben a környezetben azzal számol, hogy a GDP-arányos román államadósságráta
- az idei év végére várt 59,3 százalékról 2026-ban 62,7 százalékra, 2
- 028-ig 68,5 százalékra emelkedik,
- és ezzel párhuzamosan – különösen a növekvő hiteligény és az emelkedő kamatköltségek miatt – jelentősen gyengülnek a közszféra adósságtűrési mérőszámai.
A Moody's kiemeli, hogy 2023-ban még csak 48,9 százalék volt a hazai össztermékhez viszonyított román államadósságráta.
A költségvetési kilátások komoly mértékű javulása nélkül ebben a helyzetben fennáll annak a kockázata, hogy Románia általános adósprofilja jóval gyengébb lesz a „Baa3" minősítéssel nyilvántartott többi szuverén adósénál – áll a Moody's Ratings pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint az adósságteher gyors növekedéséből eredően emelkedik a devizában denominált fedezetlen román adóssághányad a GDP arányában mérve, és ez is növeli a közszférát terhelő devizakockázatokat.
Mindezt tetézik a növekvő geopolitikai kockázatok is, különös tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok csökkenő szerepvállalása az európai biztonság fenntartásában növelheti a védelmi kiadások emelésére irányuló nyomást, és ez tovább komplikálhatja a román kormány költségvetési konszolidációs erőfeszítéseit – áll a Moody's elemzésében.
A válságok országa lett „bezzeg” Románia
Brutális gazdasági megszorító csomag, amely a lakosság szinte minden rétegét sújtja, megfűszerezve a több frontos politikai krízissel, és akkor ott van még a külpolitikai sakk-matt, amit Trump érkezése hozott a románoknak. Egy európai polikrízis látlelete az Economx írásában.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van eladni a saját lakását
Máris megvan, ki lesz az ideiglenes pápa az egyházfő nélküli időszakban

Németország hamarosan háborúban állhat Oroszországgal, a történelem dadogni kezdett

Ha ez igaz, akkor 430 forintba kerülhet az euró

Sokkoló adatok: ennyivel zuhant Ukrajna lakossága a háború óta

Drón-show kelti életre a Szabadság-szobrot

Van valami, amivel sakkban tartja a világot: monopolhelyzetben Kína

Sokakat vág földhöz az elszegényedés, a spórolás lett az új fogyasztási trend

Még egy jelentős világszervezet vezetője távozott húsvétkor
