13 ezer négyzetméteres, 30 millió euróból megvalósuló takarmányfehérje-gyártó üzemet nyitott az Agroloop Üllőn a vállalat közleménye szerint. Ez az első ipari mértékű takarmánycélú rovarfehérje-feldolgozó gyár az országban.
Az üzem a környéken tevékenykedő élelmiszer-feldolgozók takarmány minősítésű melléktermékeit (gyümölcstörköly, búzakorpa, káposztatorzsa) hasznosítja újra úgy, hogy fekete katonalégy lárvák etetésére használja.
A rovarok egy automatizált rendszerben több ezer ládában elzártan, gyorsan fejlődnek és néhány nap alatt az alacsony értékű biomasszát magas minőségű takarmányfehérjévé és -zsírrá alakítják át.
A lárvákból havi 250 tonna takarmány fehérjelisztet, 50 tonna takarmányzsírt és 900 tonna szerves trágyát állítanak elő.
Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke az ünnepélyes gyáravatón arról beszélt, hogy egyre több embert, egyre kevesebb egy főre eső vízből, egyre gyengébb minőségű termőföldön kell a megfelelő mennyiségű és jó minőségű élelmiszerrel ellátni, és erre keresik a különböző megoldásokat.
Európa sem tudja a hús előállításához szükséges takarmányt előállítani, ezért azok az üzemek, amelyek élelmiszeripari melléktermékekből állati takarmányfehérjét állítanak elő, sokat tehetnek a klímaváltozás ellen
– mondta a volt államfő.
Hozzátette, hogy 2050-re 2 milliárddal több ember él majd a földön, ami már csak 25 esztendő, és ez a 2 milliárd ember plusz 2 milliárd éhes szájat is jelent, valamint folyamatosan csökken az egy főre eső víz mennyiség is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!