Bár a legtöbb síparadicsomban már elindult a téli üzem a magyarok körében legnépszerűbb Ausztria terepein, a főszezon november második felében, de legkésőbb december első napjaiban mindenütt felpörög.
Idén rekordközeli forgalomra számítanak a szolgáltatók, amelyhez már javában zajlanak a turistacsalogató kampányok.
Az egyik fő újdonság az, hogy a síközpontok nagy része átállt a dinamikus árazásra – vagyis, lesz drágulás a napijegyekben, de az árak a szezon közben is gyakran változnak, függően az aktuális kereslettől és a síelők pénztárcájától.
Tömegek készülnek a szomszédunkba
Sikeres téli szezonra számítanak a turisztikai szakértők Ausztriában, ahol az előrejelzések szerint 17 millió ember tervezi eltölteni a pihenését novembertől jövő februárig – a szálláshelyek vendégforgalma meghaladhatja a 2023/24-es téli szezonban mért 71 millió éjszakát, ami a valaha mért harmadik legjobb eredmény volt.
A gleccsereknél már megkezdődött a szezon, de az olcsóbban fekvő síterepeken is elindult a felkészülés a vendégek fogadására, akik ráadásul úgy tűnik, hogy idén már nem akarnak annyira takarékoskodni, mint az előző években – ismertette a friss trendeket az Economxszal Kovács Balázs.
A bécsi székhelyű nemzetközi turisztikai tanácsadó cég, a GD Consulting vezetője kiemelte: a bátrabb költekezési kedv amiatt is lényeges tényező a piac alakulásában, mert a síliftek használatához szükséges napijegyek ára a nívósabb síterepeken drágult, a főidényben megközelíti a 80 eurót (mostani árfolyamon a 32.600 forintot).
Alkalmazkodnak a síelők hajlandóságához
Az ausztriai síelős szezon előtti bejelentések alapján elmondta: viszonylag új jelenségként idén a repülés világában vagy például a svájci terepeken már alkalmazott, dinamikus árképzés terjed el, vagyis a legtöbb sípályán az inflációhoz igazítják a szolgáltatások díját.
A dinamikus árazás a felvonóüzemeltetők számára elsősorban a jobb tervezési lehetőséget kínálja, mert a szolgáltatók teljes mértékben ki akarják használni a vendégek váltakozó fizetési hajlandóságát – mutatott rá.
Ez azt jelenti, hogy más árakat alkalmaznak majd a hétköznapokban, mint amit hétvégén, az előszezonban, vagy az ünnepek alatt.
Például már biztosan ilyen rugalmas árakkal találkozhat az, aki Vorarlberg déli, Ausztria délnyugati részén, az egyik leglátogatottabb Montafon völgyében siklana.
A Budapesttől közel 900 kilométerre lévő síközpontban november végén indul a szezon, jelenleg a szezonbérlet ára 710 euró (~290 ezer forint). A napi és többnapos jegyek tarifáit viszont egy algoritmus alapján naponta újra számolják majd, amihez a mesterséges intelligenciát is bevetik.
A mesterséges intelligencia is beszáll
Felső-Ausztriában is főként ilyen üzletpolitika mentén alakul a kínálat.
Például a magyar fővárostól 500 kilométerre fekvő Hinterstoderben a legolcsóbb napi jegy online elővételben 44,50 euróért (körülbelül 18 ezer forintért) kapható, míg az Európa leggyorsabb hegyi vasútjával elérhető Wurzeralmon vagy az Ausztria és Csehország határán lévő Hochficht hegynél egyelőre 41 euró (16-17 ezer forint) a napijegy, ami később a kereslettől függően drágulhat.
Igaz ugyanakkor, hogy a dinamikus árazás rendszere már kritikát váltott ki a fogyasztóvédelemből, mert szerintük a cégek ugyan profitálnak belőle, de a fogyasztók számára a tarifák egyre átláthatatlanabbak.
Ráadásul a megfigyelések szerint a piacot nemcsak helyi viszonylatban, hanem szélesebb körben vizsgáló mesterséges intelligencia alkalmazásával az indokoltnál erősebbek az áremelkedések.
Ezért a szakértő szerint mindenképpen érdemes időben, alaposan feltérképezni a lehetőségeket azoknak, akik ausztriai síutazást terveznek.
Az euróárfolyam miatt is érdemes előre foglalni
Tanácsos előre vásárolni: a legtöbb sípálya online felületén elővételben lehet bérletet foglalni ezekben a napokban, amelyhez 15-20 százalékos akciókat kínálnak
– hívta fel a figyelmet Kovács Balázs.
Hozzátette: a forint-euró árfolyamának romlása is arra bíztatja az utazókat, hogy az utazási időpont ismeretében minél hamarabb szerezzék be a jegyeket.
Ezzel együtt van, ahol maradnak a fixáras belépőknél: például Dachstein-West és Kasberg nem alkalmaz dinamikus árazást a közelgő idényben – előbbi helyen egy felnőtt napi jegy online foglalással 61,90 euróba (~25 ezer forintba), utóbbin 52 euróba (nagyjából 21 ezer forintba) kerül.
Téli gumi nélkül ne lépjük át a határt!
Jó tudni az Ausztriába készülőknek, hogy november 1-től április 15-ig a személygépkocsikhoz, kisteherautókhoz (3,5 tonnáig és B kategóriás vezetői engedélyig), illetve segédmotoros kerékpárokhoz az időjárástól függően téli felszerelés szükséges. Havas utakon, latyakban vagy jégben minden kerékre téli gumit kell felszerelni, amelynek jóváhagyott abroncstípusai „M+S”, „MS”, „M&S” jelzéssel vagy hópehely szimbólummal vannak ellátva, és minimális profilmélységük 4 mm. Alternatív megoldásként a hólánccal ellátott nyári gumiabroncsok is megengedettek, ha az utat nagyrészt hó vagy jég borítja – figyelmeztet az Oe24.at.Kihagyhatatlan, de drágább a hüttézés
A Síelők.hu összegyűjtötte a hüttékben jellemző átlagárakat.
Mint kiderült, 2010-hez képest mostanra jelentősen megemelkedtek a jellegzetes ételek, italok árai – például a kávé 30-50 százalékkal drágább a sípályák vendéglátóhelyein, míg a sör körülbelül a duplájába kerül, 2,5-3,5 euróról 5-6 euróra nőtt a korsó átlagos ára.
Az ételek közül például a szezonban 5,5-6,9 eurót (~2240-2800 forintot) kérnek el egy tál gulyáslevesért, míg egy pár virsli zsemlével 6,5-8,5 euróba (2650-3500 forintba) kerül.
A rántott hús (Schnitzel) sült krumplival idén 14-18,5 euróért (~5700-7500 forint) szerepel a hütték étlapján, a közkedvelt nemzeti étel, a kézzel készült gőzgombóc pedig 8-10 euróért (körülbelül 3260-4074 forint) kapható.
Hiába a szűkösebb idők, utazgatnak a sógorok
Ausztriában már erős a 2024/25-ös téli utazások iránti kereslet: a napsütés és a strandok vonzásával Spanyolország, Egyiptom, Törökország, Dubaj és Thaiföld lesznek a legnépszerűbb úti célok a sógorok körében, és egyre többen érdeklődnek a távoli, egzotikus desztinációk iránt, mint például Tanzánia, a Dominikai Köztársaság, Dél-Afrika, a Zöld-foki-szigetek, Barbados vagy Vietnam. Több klasszikus, középtávolságú repülős útra, mint például Gran Canariára vagy Antalyába már szinte túlfoglaltak a helyek – számolt be a friss utazási trendekről Eva Buzzi, az Osztrák Utazási Szövetség elnöke. Emellett sokan újra felfedezik a körutazásokat: keresettek a luxushajóutak és az olyan speciális szolgáltatások, mint a mélytengeri vitorlázás.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!