A borongós gazdasági kilátások és a továbbra is magas fogyasztói árak nyomása alatt sem szívesen mondanak le az emberek a szabadidős utazásokról Németországban, a turizmus helyett inkább más életterületeken vállalják a korlátozásokat. Legalábbis erről szól a Vakáció- és Utazáskutató Egyesület (FUR) reprezentatív felmérése, amely szerint januárban a lakosság 73 százaléka közölte, hogy idén biztosan elutazik nyaralni, míg ez az arány egy évvel ezelőtt csak 70 százalékos volt.
A Welt által idézett kutatásból kiderül: visszaállt a koronajárvány előtti szintre, 16 százalékra a bizonytalankodók aránya, vagyis azoké, akik még nem tudják, hogy indulnak-e legalább öt napos nyaralásra ebben az évben. Tavaly még a megkérdezettek 23 százaléka nyilatkozta azt, hogy év elején még nem biztos a nyári utazásában, míg a járvány alatt 30 százalék feletti volt ez az arány.
Teljesen túl vagyunk a válságon, a felzárkózás időszaka a végéhez közelít – állapította meg Ulf Sonntag, a tanulmány igazgatója, aki szerint egyebek mellett a mostani felmérés adatai is arra utalnak, hogy 2024 jó év lesz a turizmusban.
Már nem tudnak lemondani az utazásról
Ennek oka az, hogy a legtöbb ember számára a hosszú utazás az élet része, és ha szűkös is a pénzük, nagyobb valószínűséggel spórolnak más területeken, mint magán a nyaraláson – fejtette ki a kutató, hozzátéve, hogy az üdülés iránti igényt csak az élelmiszerek prioritása előzi meg a németeknél.
Alátámasztja az első idei piaci jelentést az Ipsos Intézet tavaly év végén, a FUR megbízásából végzett kutatása is, amely szerint a lakosság 60 százaléka spórolta össze tavaly a nyaralása árát, annak ellenére, hogy minden téren nőttek a családok költségei.
Eszerint 2023-ban 54,6 millióra emelkedett azon nyaralók száma, akik legalább ötnapos utazást vettek igénybe – egy évvel korábban az utazók 53,1 millióan voltak. Ennek – és a drágulásoknak – köszönhetően rekordszintre, közel 87 milliárd euróra emelkedtek a turisztikai kiadások.
Mediterrán tengerpart a fő úti cél
Ahogy azt már több statisztika kimutatta, a koronavírusjárvány okozta visszaesés után a külföldi utazások ismét népszerűbbek Németországban is.
Az Ipsos szerint tavaly a nyaralóutak 78 százaléka más országokba, 22 százaléka pedig belföldre irányult. Külföldön a klasszikus mediterrán desztinációk domináltak, például Spanyolország, Olaszország, Törökország, Horvátország és Görögország és ez várható idén nyáron is. A német pihenőhelyek közül a leglátogatottabb tavaly Bajorország volt, ezt követte Schleswig-Holstein és Mecklenburg- Pomeránia.
Ebből a szervezett utak szolgáltatói és a klasszikus utazási irodák profitáltak leginkább, mivel a Covid alatt alaposan megtépázott külföldi piacuk az előző évi 43,3 százalékról 48 százalékra erősödött vissza. Nem meglepő, hogy ezzel együtt a légi közlekedés volt a leggyakoribb utazási forma, amelynek igénybevétele 2023-ban már meghaladta az előző években eluralkodott személyautós, lakókocsis, lakóautós utazásokat.