A holland jegybank (DNB) szerint növekszik a fontos infrastruktúrák elleni kibertámadások esélye, különösen Oroszország felől. Ha a digitális fizetési rendszer meghibásodik, akkor az emberek nem tudnak többé bankkártyával fizetni az árukért, vagy automatikusan átutalni a pénzt – írta meg a Dutch News. A jegybank nem ad ajánlást arra nézve, hogy mennyi készpénzt tartsanak otthon az emberek, de azt mondják, hogy kidolgozzák ennek részleteit, ha az újévben probléma adódna a fizetési rendszerekkel.
A Telegraaf szerint Svédországban is azt javasolják a háztartásoknak, hogy tartsanak elegendő készpénzt otthon egy hétre való bevásárláshoz, ami 167 euró egy kétszemélyes háztartásban.
A családi kiadásokkal foglalkozó intézet, a Nibud szerint az embereknek néhány napra elegendő készpénzzel kell rendelkezniük, és bele kell számítani a benzint és egyéb árucikkeket is. A VvV biztosító egyesület ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy általában 250 és 500 euró közötti készpénzre vannak biztosítva a háztartások, ezt is figyelembe kell venni, ha többet tartanak otthon.
A múlt héten a holland kormány bejelentette, hogy további lépéseket tervez annak biztosítására, hogy az ország ellenálljon egy jelentős fegyveres konfliktusnak vagy más válságoknak, például világjárványnak vagy az alapvető szolgáltatások tartós összeomlásának.
Ebbe beletartozik, hogy minden holland háztartást meg kell mondani, hogy legyen kéznél sürgősségi készlet – például elegendő élelem és rádió –, ahogy a hidegháború idején tették.
Hollandiában a kártyás fizetés már 2017-ben meghaladta a készpénzhasználatot, és már csak a fizetések 20 százaléka történik bankjegyekkel.
A holland katonai biztonsági szolgálat (MIVD) vezetője szerint Oroszország még 2030 előtt készen állhat egy fegyveres konfliktusra a NATO-val is.
Peter Reesink a Fiancieele Dagblad című holland gazdasági napilapnak adott interjújában azt mondta: nincs kizárva, hogy Moszkva, miután leszámolt Ukrajnával, igyekezni fog kirobbantani egy régiós konfliktust annak érdekében, hogy megkísérelje megbontani a NATO-tagországok közötti szövetséget.
Reesink úgy vélte, a balti államok és Skandinávia országai sokkal inkább felkészültek egy esetleges konfliktusra.
Nagyon sokáig azt hittük, hogy a gazdasági kapcsolataink garantálják, hogy többé ne legyenek konfliktusok, de a dolgok nem így működnek
– szögezte le.