Az utóbbi időben Magyarországon is járványszerű terjedést mutat a szamárköhögés. Ez azért meglepő, mert nálunk 1953 óta kötelező a védőoltás, ennek köszönhetően az elmúlt évtizedekben szinte teljesen sikerült kiszorítani az országból a betegséget.
A csecsemők jelenleg 3 hónapos koruktól kezdve több alkalommal ismételten kapják a vakcinát - 3, 4 és 5 hónapos korban, majd 3 és 6 éves életkorban. A kötelező, térítésmentes oltást kombinációban adják be, egyidejűleg kapnak immunizálást a csecsemők és gyermekek a torokgyík (diftéria) és a tetanusz ellen is (DPT-oltás).
Kapcsolódó
De nézzük, most pontosan milyen betegséggel is állunk szemben.
A szamárköhögés kialakulásában a Bordetella nevű baktériumcsoportba tartozó alfajok játszanak szerepet, amelyeket főként antibiotikumokkal igyekeznek kiirtani az orvosok a szervezetből.
A betegség kezdetben általánosabb panaszokkal jár, először légúti hurutos tünetek jellemzik, főleg éjszakai köhögéssel. Ahogy előrehalad, érkezik a rohamokban jelentkező, kínzó köhögés, a hangos, húzó belégzés, a névadó "szamár-ordítás", és a rohamot befejező hányás. A szövődmények főleg csecsemőknél és kisgyerekeknél gyakoriak, középfül-gyulladás, de tüdőgyulladás is társulhat hozzá - ismerteti a Házipatika.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!