Az Uruguayban található Canelón Grande létfontosságú víztározó, amely több mint egymillió embert lát el vízzel az ország fővárosában, Montevideóban, sáros mezővé vált, amelyen a helyiek már gyalog is átkelhetnek. Egy másik tározó, a Paso Severino, amely az ország lakosságának 60 százalékát látja el édesvízzel, az eddigi legnagyobb vízszint-csökkenést tapasztalta. A helyi média jelentései szerint július elején teljesen kimerülhet a vízszint – írja a CNN.
Válaszul a hatóságok egy sor drasztikus intézkedés meghozatalára kényszerültek.
Montevideo csapvize alapvetően ihatatlan elviselhetetlen a sóssága miatt, még a háziállatok is elkerülik
– mondta Carlos Santos, a Víz és Élet Védelméért Nemzeti Bizottság (CNDAV) tagja, az uruguayi Köztársasági Egyetem antropológia oktatója.
A közüzemi vízszolgáltató, az OSE hetek óta keveri a Río de la Plata torkolatából származó sós vizet a Paso Severino tározó édesvízével, hogy a készletek mennyiségét növelje, miután mentességet kért az ivóvíz sótartalmára vonatkozó normál szabályok alól.
Az uruguayi tisztviselők szerint a csapvíz a sós íz mellett magas klorid-, nátrium- és trihalogén-metánszintet is tartalmaz.
A legtöbb ember számára nincs egészségügyi kockázata – mondta Karina Rando népegészségügyi miniszter még májusban, de azt tanácsolta azoknak, akik bizonyos egészségügyi problémákkal küzdenek, beleértve a magas vérnyomást és a vesebetegeket, valamint a várandós anyákat, hogy korlátozzák vagy teljesen kerüljék el a csapvíz fogyasztását.
Példátlan szárazság sújtja a Panama-csatornát, az El Nino pedig ronthat a helyzeten
A közegészségügyi minisztérium azt is tanácsolta az embereknek, hogy ne tegyenek sót gyermekeik ételébe, és használjanak palackozott vizet az anyatej-helyettesítő tápszer készítéséhez. A vízellátás garantált, de a víz klorid- és nátriumszintje bizonyára emelkedni fog, ami az egészségügyi kritériumok szerint azt jelenti, hogy a víz többé nem tekinthető ihatónak.
A Scanntech Uruguay kutatócég jelentése szerint a palackozott víz értékesítése az egekbe szökött Montevideóban és a szomszédos Canelones megyében, májusban 224 százalékos növekedést könyvelhetett el az előző év azonos időszakához képest. Emiatt a kiskereskedelmi csoportok nehezen tudtak lépést tartani a kereslettel, és megugrott a műanyag hulladék mennyisége.
Sok montevideói és környékbeli lakos azonban nem engedheti meg magának, hogy palackozott vizet vásároljon, és kénytelen volt folyamatosan a csapból inni
– mondta Santos.
A pénzügyi nyomás egy részének enyhítése érdekében a kormány a vízügyi szükséghelyzeti intézkedései részeként adómentességet vezetett be a palackozott vízre. Az embereket arra kérték, hogy ne mossák le autóikat és ne öntözzék a kertjüket, és tartálykocsikat állítottak üzembe, hogy vizet szállítsanak a kulcsfontosságú intézményeknek, például kórházaknak.
Uruguay volt az első ország a világon, amely egy 2004-es alkotmánymódosításban alapvető jogként rögzítette a vízhez való hozzáférést. A módosítást, valamennyi politikus támogatta és a szavazók több mint 60 százaléka is egy erről megrendezett népszavazáson.
Santos szerint a vízhiány miatt számos utcai tüntetés volt. A kormány a maga részéről kijelentette, hogy egy gátat és egy új vízellátó rendszert épít a San José folyón, amely alternatív vízforrást jelent majd, ha az építkezés befejeződik.
A vízkeresés még Montevideo központjába is áthelyeződött, ahol a munkások kutakat ástak a „város tüdejének” nevezett Parque Batlle-ben, hogy vízforrásokat találjanak.
Néhányan azonban azzal vádolják a kormányt, hogy nem tesz eleget.
Régóta fennálló problémák vannak Uruguay vízgazdálkodásával, mondta Santos.
A szárazság olyan probléma, amely rontja a helyzetet, de van egy történelmi probléma a víz irracionális felhasználásával, amely ide vezetett
– mondta.
Daniel Panario, a Köztársasági Egyetem Ökológiai és Környezettudományi Intézetének igazgatója a CNN-nek elmondta, hogy a kormány még csak most hajtja végre a tudósok által februárban javasolt intézkedéseket, pedig jobban fel kell készülni az egyre kiszámíthatatlanabb éghajlatra.
Nem Uruguay az egyetlen ország Latin-Amerikában, amely szárazságtól szenved.
A szomszédos Argentína az elmúlt évtizedek legrosszabb aszályával küszködik, amely súlyos hatással van a gazdálkodásra.
Az éghajlatváltozás határozottan szerepet játszik abban a magas hőmérsékletben, amelyet Argentína és a régió más országai jelenleg tapasztalnak – mondta Friederike Otto klímakutató és a World Weather Attribution kezdeményezés társvezetője.
Vízvezeték épül Solymárnak, de idén sem kizárt a lakossági vízkorlátozás
A várhatóan hetek alatt elkészülő új vezeték annyi vizet lesz képes Solymárra juttatni, amennyit a tavaly nyáron kialakult vízhiány idején a Magyar Honvédség autói szállítottak a település víztározóiba. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!