Tüntetők százezrei lepték el pénteken a görög városok utcáit a Görögország legsúlyosabb vonatbalesetének második évfordulója alkalmából tartott általános sztrájkot kísérő tiltakozásokon.
A balesetért eddig a vasúttársaság néhány tisztviselőjét vonták felelősségre.
Az eseményt követő közfelháborodás során azonban sokan intézményi kudarcnak minősítették a történteket és politikusok felelősségre vonását követelték.
A teljes igazságnak napvilágra kell kerülnie, és a felelősöket – függetlenül attól, hogy milyen magas pozíciót töltenek be – felelősségre kell vonni – mondta Jannisz Panagopulosz, az ország legnagyobb szakszervezetének, a pénteki sztrájkot támogató Görög Dolgozók Általános Konföderációjának elnöke.
A fennakadásokat a vállalkozások és a közszolgáltatások is megérezték, számos athéni üzlet bezárt, és kirakatában az áldozatok családjainak címzett részvétüzenettel. A fővárosban több mint ötezer rendőrt vezényeltek ki a tömeg és az esetleges zavargások kezelésére. Az athéni ortodox templomokban gyászszertartásokat tartanak az áldozatokért.
A miniszterelnök, Kiriákosz Micotákisz kormányát, amely a baleset után 2023-ban újra választást nyert, az áldozatok hozzátartozói többször is bírálták, amiért nem kezdeményezett parlamenti vizsgálatot a politikai felelősségről.
A kormány tagadta felelősséget, mondván, a baleset kivizsgálása az igazságszolgáltatás feladata.
A Pulse közvélemény-kutató cég e héten végzett felmérésében a megkérdezett görögök 82 százaléka szerint a vonatszerencsétlenség az egyik vagy a legfontosabb kérdés az országban, és 66 százalékuk elégedetlen a baleset kivizsgálásával.