A szűrővizsgálatok jelentőségét mi sem mutatja jobban, mint hogy az EU átlagához viszonyítva hazánkban kétszer akkora az olyan halálozások száma, amelyek a probléma időben történő észlelésével elkerülhetőek lettek volna. Az NN kutatása szerint a 20-64 éves korosztálynál
- tízből hat ember szerint fontosak a szűrővizsgálatok az egészségmegőrzéshez,
- mégis tízből csak ketten járnak rendszeresen szűrésekre.
- 45 százalék ritkán veszi igénybe a szűrővizsgálatokat,
- 10 százalék pedig egyenesen azt állította, hogy egyáltalán nem volt szűrővizsgálaton az elmúlt két évben.
Vagyis az aktívkorú lakosság túlnyomó része hanyagolja az egészségmegóvásnak ezt a fontos eszközét. Érdekes, hogy a nők nagyobb arányban tartják fontosnak a szűréseket a megelőzésben (65 százalék ), mint a férfiak (51 százalék ), vagyis ebben sokkal tudatosabbak. Ugyanakkor európai szintű összehasonlításban még a magyar nők aktivitása is alacsonynak számít, és a tendencia romlik: mind az emlő-, mind a méhnyakrák-szűrések száma csökkent 2018 óta, és folyamatosan az EU-s átlag alatt van.
Ezek a legnépszerűbb szűrővizsgálatok
A kutatásból kiderült, hogy a legnépszerűbb szűrővizsgálatok toplistáját
- a vér- és laborvizsgálat (72 százalék vette igénybe az elmúlt két évben),
- a tüdőszűrés (49 százalék )
- és a fogászati ellenőrzés (46 százalék ) vezeti.
- A nők körében kiemelkedően magas volt a nőgyógyászati rákszűrésen (63 százalék ) résztvevők aránya,
ami az elmúlt évtizedek felvilágosító kampányának is köszönhető. Aggasztó ellenben, hogy a legtöbb halálozásért felelős kockázat, a szív és érrendszeri megbetegedés megelőzése érdekében csak alig minden ötödik magyar ment el szűrővizsgálatra az elmúlt két évben. Még ennél is alacsonyabb a bőrgyógyászati szűrésen részt vevők aránya (16 százalék ).
Egészségtudatossági szakadék a magyar társadalomban
Azok, akik az egészségpénztár vagy az egészségbiztosítások előnyeit kiaknázva fizetik a magánegészségügyi szolgáltatásokat, jóval nagyobb arányban (70, illetve 59 százalékban) gondolják fontosnak az egészségmegőrzéshez a szűréseket, mint azok, akik kizárólag az állami rendszerre támaszkodnak (50 százalék ).