Idén talán előny lehet, hogy az őszi szünet október 26-tól november 3-ig tart majd, így az óraátállítás után még van pár napja a tanulóknak az új időszámításhoz alkalmazkodni, így talán kevésbé érzik majd a váltás negatív hatásait.
Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket vagy azokat, akik alvászavarban szervednek. Vannak olyanok is, akiknél szükség lehet gyógyszerekre is a hangulatváltozás, illetve az alvásproblémák miatt.
Kapcsolódó
„Az óraátállítástól általában tartanak a szülők, szerintem lehet egy-két nappal hamarabb módosítani az alvás idején, de lényegében néhány nap alatt úgy is megoldódnak ezek a nehézségek” – hangsúlyozta a Boon érdeklődésére Bejczi Tímea pszichológus.
A cirkádián ritmushoz igazodva
A jó alvás kulcsa az időzítésben és a különböző ritmikus folyamatok szinkronizációjában rejlik. A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó úgynevezett cirkadián ritmushoz igazodik. A cirkadián ritmus bármilyen okból, – lehet az alvászavar, rendszeres éjszakázás, éjjeli munkavégzés – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére.
Szervezetünk megérzi
Számos tanulmány kimutatta, hogy az óraátállítás negatívan befolyásolja az emberek bioritmusát és alvásminőségét, akár a hormonháztartást is felboríthatja. A tavaszi óraátállítás a kritikusabb, hiszen ott egy órával kevesebbet pihenhetünk, ezért ilyenkor gyakoribbak a közlekedési balesetek és a szívrohamok.
Öt éve már megszavazták
Az Európai Bizottság 2018-ban ismertette az óraátállítás megszüntetésére irányuló javaslatát, amelyet 2019-ben megszavaztak, ám a 2021-től történő életbe lépés azóta is csúszik. Arról, hogy ez mikor fog megvalósulni, egyelőre nincs hír.
A téli vagy a nyári?
Magyarországon a felmérések azt bizonyítják, hogy a lakosság közel kétharmada a nyári időszámítást szeretné, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban – ez az arány egyébként illeszkedik az európai kutatásokhoz is. A kormány ennek alapján már jelezte korábban, hogy a nyári időszámítást támogatná.
Gazdasági szempontok szerint egyértelműen a nyári időszámítás rögzítése mellett szólnak az érvek. Magyarország földrajzi elhelyezkedése és az emberek természetes bioritmusa szempontjából viszont a téli időszámítást tartják ideálisnak az egészségügyi szakemberek.
Ugyanakkor a negatív hatások főként a nyári időszámítás miatt jelentkeznek, amikor elvesztünk egy órát az éjszakából.
Téli vagy nyári? A vita folytatódik...
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!