A kínai űrügynökség a napokban tette közzé a Tienkung űrállomás három modulból álló, kiépült létesítményéről készült képeket. A fénykép készítői a Sencsou-16 misszió legénységének tagjai, akik október végén egy bonyolult manőverrel az űrállomás felett lebegve kapták lencsevégre a Tienkungot – derül ki az Interesting Engieneering cikkéből.

Az űrhajósok nagy felbontású kamerákkal felszerelkezve aprólékosan körbejárták az állomást, hogy panorámaképet készíthessenek. A folyamat során precíz pozicionálást és megfelelő perspektívát kellett alkalmazni, hogy a központ teljes testképét el tudják készíteni.

Az űrállomás kiépítése még 2021 áprilisában kezdődött a legelső Tienhó modul pályára állításával, jelenlegi formáját pedig 2022 októberében nyerte el, amikor a Megtien modul is csatlakozott a Tienkunghoz. A kínai űrállomás háromszor kisebb, mint a Nemzetközi űrállomás, a maga 340 köbméternyi nyomás alá helyezett egységével – áll az Interesting Engineering cikkében.

Hat ember befogadására alkalmas az űrközpont, ennek köszönhetően a történelem során először kering a Föld körül két, emberi tartózkodására is alkalmas űrállomás.

Nemzetközi megfelelőjéhez hasonlóan, a kínain is féléves turnusokban váltják egymást az űrhajósok. 

A jövőben a Tienkung akár három további modullal is bővülhet, valamint itt fogják üzemanyaggal feltölteni és javítani a kínai űrügynökség új űrteleszkópját, a Csuntaint, amely a tervek szerint 2025-ben indul útnak. 

(Kiffer Anna)

Új szintet hozhat a földöntúli kommunikációban a NASA

Új rekordot állított fel a NASA, most már 16 millió kilométer távolságból képesek adatokat továbbítania a földre. Ez a kommunikációs áttörés hozzájárulhat, hogy a jövőben embert küldjünk a Marsra. Ha többe kíváncsi––>