Tihany beépítése az 1970-es években kezdődött, az elmúlt másfél évtizedben pedig radikálisan felgyorsult, miközben a természeti környezet átalakulásával elkerülhetetlen a hangzó környezet változása. Környezetpszichológiai szempontból izgalmas terep egy ilyen radikális beavatkozás helyszíne – írja az építészfórumon megjelent cikkében Zilahi Anna, költő, médiaművész, aki művészeti praxisát a társadalmi és ökológiai kérdések vizsgálatára építi. Most környezetpszichológiai eszközökkel vizsgálja a hangváltozásokat, azok mentális hatásait és ökofeminista szempontból elemzi a tér megváltozott hangszimbolikáját.
A félszigeten elhelyezkedő falut három folyamat befolyásolja természeti és hangzó szempontból, és ezek erősítik egymást.
Tihanyban a ’70-es években indult meg a turizmus, az egykori halászó és gazdálkodó falu teljesen átalakította a növekvő érdeklődés, amelyet mára valójában sem területileg, sem infrastrukturálisan nem képes kiszolgálni. Megjelentek a személyautók, és ezzel párhuzamosan a tereket is úgy kezdték szervezni, hogy kiszolgálják az egyre növekvő gépjárműforgalmat.
Emellett zajlik a törvényeket kijátszó természeti pusztítás, amely eltünteti az erdős, bokros területeket – amelyek egyébként a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területéhez tartoznak –, hogy luxus építési területként szolgáljanak a politikai-gazdasági elit számára – teszi hozzá a szerző cikkében. Ez a folyamat azzal jár, hogy körben leradírozzák a hegyről azt a hagyományos flórát-faunát, amellyel a növekvő autóforgalom zajától fizikailag hangszigetelték a faluközpontot.
Ennek kiiktatásával azonban egyre nagyobb léptékben terjed a zajszennyezés a belvárosban, és visszhangzik tovább a félsziget belseje felé.
Pedig a természeti hangok segítik a pszichológiai regenerálódást, a figyelem helyreállítását. Hiányuk fáradtsághoz, kimerültséghez vezethet, rontva a szociális készségeket – teszi hozzá a szerző, aki szerint a változásba a beruházások, az építkezések évekig húzódó ipari hangja is belejátszik. "A tartós zajszennyezés növeli a stresszhormonok szintjét a szervezetben, megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot, ami hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, gyulladásos és oxidatív stresszfolyamatokat indít be a szervezetben. A közlekedési zajnak való folyamatos kitettség összefüggésbe hozható a mentális egészségi problémákkal és a pszichológiai megbetegedésekkel, például a depresszióval és a szorongással. Az építkezési zajok ráadásul a szociális interakciókat is megnehezítik, még beszélgetni is nehezebb a zajban."
Egymást erősítik tehát ezek a folyamatok: a növekvő turizmus és gépjárműforgalom zaja, a zajszennyezést fizikailag enyhítő, természeti elemeket kiiktató pusztítás és a folyamatos építkezés.
Arra a kérdésre, hogy elhalkult-e a tihanyi visszhang, változatos válaszok érkeztek.
Az ott élők szerint vissza kell menni hajnalban, amikor nincsenek turisták, és tökéletesen működni fog. Jordán Ferenc rendszerökológus a visszhangdomb és a hangjelenségnek helyet adó Óvár növényzetének átalakítására utalt.
Hangok, amelyek hajnalban hallhatóak
- Az apátsági harangszó,
- nádsusogás,
- szél borzolta vízfelszín halk fodrozódása,
- vízi madarak vonulása és rikoltása,
- különböző víz- és hullámhangok, hullámtörések hangja,
- csónakok klaffogása a kikötőben,
- száraz levelek zörejei és a szélkakas tánca,
- az erdő halk susogása.
Ezek fölé került a későbbi órákban a kompkürt dördülése, az élelmiszert szállító autó szignálja, a városi vezeték morajlása, elsuhanó autók motorhangja, építkezéshangok, fúró, köszörű, körfűrész, betonkeverő.
A természeti környezetbe vágyó vendégek, akik a nyugalom pihentető aspektusaiért érkeznek a faluba, azzal szembesülnek, hogy ez az idilli csend nem létezik.
Az autós infrastruktúra kialakítása öngerjesztő folyamatot indít el: a látogatók közvetlenül az apátság épülete előtt is leparkolhatnak, ami folyamatos átmenőforgalmat alakít ki a faluközpont sétálóövezetében, a keskeny macskaköves utcákon. A vendégek egyre kevesebb időt töltenek el Tihanyban, hiszen a különböző látnivalók között autóval közlekednek, reggel megérkeznek, később továbbállnak. Ezáltal csökken az ott töltött éjszakák száma, ami rontja a helyiek megélhetését. A falut így egy gyorsan elfogyasztható díszletté redukálja az őt vezető politikai hatalom, a benne élők pedig e folyamat legnagyobb kárvallottjai.
Tihany pedig télen is izgalmas felismeréseket tartogat.
A falu központja szerkezetileg is arra épült át, hogy a három-négy turisztikai szempontból jelentős hónapot kiszolgálja, feláldozta városi tereit az odalátogatók kényelmének oltárán, hogy szezonon kívül üres betonplaccok éktelenkedjenek és tüntetőleg mutassanak rá valamilyen hiányra. A forgalom zaja is kisebb, de az építkezések kitartóan folytatódnak.
Balatoni hiszti horrorszámlákat emlegetni - állítja egy vendéglátós
Sarkos véleményt mondott egy szakmai vezető a tihanyi horrorszámláról, és hisztériának nevezte az egész ügyet. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!