Súlyos károkat okozna az Európai Unió tojástermelőinek és csirketartóinak, ha megvalósulna az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) legújabb tanulmányában rögzített állatjóléti javaslatcsomag – hívta fel a figyelmet a Baromfi Termék Tanács (BTT) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Az EFSA-ajánlások sérthetik a mezőgazdaság és az élelmiszeripar alapvető céljait, vagyis azt, hogy megfelelő mennyiségű, minőségű, biztonságos, megfizethető és környezeti szempontból is fenntartható élelmiszerekkel lássa el az embereket – tették hozzá a hazai érdekképviseletek.
Csődhullámtól tartanak az európai szervezetek
Felháborítónak tartja és visszautasítja az EFSA nemrég nyilvánosságra hozott jelentését közös nyilatkozatában az európai gazdák legnagyobb ernyőszervezete, a Copa-Cogeca, a baromfitartók ernyőszervezete (AVEC), valamint a haszonállattartók európai fóruma (EFFAB) is.
A szakmai érdekképviseletek szerint ha az Európai Bizottság kötelezővé teszi a szakhatóság ajánlásait, azzal olyan mértékű beruházásokra kényszerítené a gazdákat, amely veszélybe sodorná a teljes európai baromfi és tojáságazatot.
Példaként említették, ha az EFSA ajánlása szerint 11 kilogramm/négyzetméterre csökkentenék az állatsűrűséget, akkor a baromfitartó telepeken 73 százalékkal kellene csökkenteni az állatállományt, vagy jelentős többletterülettel kellene bővíteni a gazdaságokat, amelyekre sok esetben nincs lehetőség.
A szervezetek arra figyelmeztettek, hogy az állatjóléti követelmények ilyen mértékű szigorítása amellett, hogy megalapozatlan kötelezettségeket ró a gazdákra, sok vidéki kis- és közepes gazdaság csődjéhez vezet.
A csődhullám az európai baromfiágazat és a tojáságazat összeomlását eredményezné:
- az uniós gazdák elveszítenék versenyképességüket a harmadik országokkal szemben;
- az egekbe emelkedne a tojás és a csirkehús fogyasztói ára;
- tovább nőne a most is egyre jelentősebb behozatal Ukrajnából, Brazíliából és Thaiföldről.
Csak az állatjólétre figyel a jelentés
Kifogásolják emellett, hogy a jelentés nem veszi figyelembe az állattenyésztők eddig elért eredményeit az állatjólét és a genetika területén. A szervezetek aggályosnak tartják, hogy a szakhatósági jelentés nem vette figyelembe a társadalmi és gazdasági hatásokat.
Noha nem az EFSA hatáskörébe tartozik, de a gazdaképviseletek hiányolják a ketreces tartás betiltásával és a szabadtartás szigorításával járó beruházási kényszer finanszírozására vonatkozó javaslatot, valamint a jelentős – és a szervezetek szerint felesleges – költségnövekedés társadalmi és gazdasági hatásairól sem készült vizsgálat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Új Bónusz Állampapírok érkeznek, sokan nem fognak örülni

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-prognózist

Gödöllőn elszakadt a cérna, a szakrendelőt átadják az államnak

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Újabb járvány söpör végig Magyarországon: tömeges állatvágások és határzárak kísérik a rejtélyes vírust

410 millió forintot engedtek el a lakásbiztosítók, az MNB lecsapott
Donald Trump berúgta az ajtót, egyből nyomás alá került mindenki

Nem áprilisi tréfa, amit holnaptól látni fog a kutaknál
