A változás most még csak a vállalkozásokat érinti,
a jogszabályi védelem miatt a lakosság az illetékemelés hatásaival legkorábban csak 2025. január 1-től találkozhat majd a bankszámla költségei közt.
Ahogy az Economx is megírta:
a kormány 2024. augusztus 1-től az extraprofit adókról szóló 197/2022. (VI. 4.) kormányrendelet módosításával felemeli a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét, mely speciális kivételekkel, lényegében minden hazai ügyfelet érint, aki például átutalást indít a bankszámlájáról vagy készpénzt vesz fel.
- A változás értelmében a nem készpénzes műveleteket terhelő illeték 0,3 százalék, maximum 10 000 forintról 0,45 százalék, maximum 20 000 forintra emelkedik, a tranzakció összegére vetítve.
- A készpénzt érintő műveletek illetéke a tranzakció 0,6 százalékáról 0,9 százalékára nő, felső illetékhatár nélkül.
Az illetéket a jogszabály úgy rendelkezik, hogy ez a terhet a banknak kell megfizetnie, de átháríthatják azt az ügyfeleikre.
A kormány rendelettel tiltotta meg a bankoknak, hogy a lakosság felé akár közvetlenül, akár közvetve érvényesítsék az augusztus 1-től hatályba lépő illetékemelést
– mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője hozzátéve:
a vállalkozások felé azonban ilyen tilalom nincs, ezért csak idő kérdése volt, mikor indul el az illeték áthárítása a bankok üzleti ügyfeleire, azaz a hazai vállalkozókra és cégekre.
A közzétett hirdetményeik szerint
- 2024. szeptember 16-tól a Gránit Bank,
- 2024. szeptember 26-tól pedig a K&H Bank emeli fel a vállalkozások felé felszámított Tranzakciós Díjat (Gránit Bank), illetve könyvelési díjat (K&H Bank) a kormány által 2024. augusztus 1-től felemelt illeték mértékére.
Az ügyfelek a változás miatt legkésőbb a módosítás hatályba lépése előtti napig jogosultak a bankszámla szerződés azonnali és díj-, költség- vagy egyéb fizetési kötelezettségmentes felmondására. Azok a vállalkozások, amelyek nem mondják fel a bankszámla szerződéseiket, a jelzett időponttól automatikusan a magasabb díjat fizetik a pénzügyi műveleteik után
- hívta fel a figyelmet a portál.
- A fenti változások alapján például 1 millió forint belföldi átutalása a vállalkozások számára 1500 forintos drágulással jár, míg ugyanennyi készpénz felvétele ennek duplájával, azaz 3000 forinttal drágul.
- A példában szereplő 1 millió forintra vetítve a nem készpénzes műveletnél összességében 4500 forintra nő az állami elvonás mértéke, míg a készpénzesnél 9000 forintra.
Gergely Péter kiemelte:
az illetékemelés mértékét a vállalkozások a pénzforgalmuk függvényében vélhetően beépítik a költségeik közé, ahol pedig szükségesnek látják, ott emelik az áraikat, azaz mindezt kifizettetik a vásárlóikkal, ez a változás akár már idén ősszel elkezdődhet.
Októberben valószínűleg minden bank felzárkózik majd az emelést megkezdő hitelintézetek közé és a vállalkozások a felemelt pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat fizetik majd minden banknál.