Donald Trump amerikai elnök 50 százalékos vámot vetett ki a Lesothóból származó összes importra, ami Kína után a második legmagasabb vámtarifa a világon, miután ez utóbbi esetében az amerikai elnök hozzáadta az úgynevezett kölcsönös vámok 34 százalékát az Egyesült Államokba irányuló összes kínai importra kivetett jelenlegi 20 százalékos vámhoz, így ez az 54 százalékos tarifa lett a legmagasabb világszerte.
Az Egyesült Államok Lesotho második legnagyobb kereskedelmi partnere – Dél-Afrika után –, amely 2022-ben a teljes kereskedelmének körülbelül 28 százalékát tette ki.
A Fehér Ház szerint 2024-ben, míg az Egyesült Államok mindössze 2,8 millió dollár értékben exportált árut Lesothóba, a dél-afrikai országból származó importja 237,3 millió dollárt tett ki.
A Dél-Afrika által körülvett, körülbelül 2 millió lakosú hegyvidéki országnak tehát nagy kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, főleg gyémántokból és textilekből, beleértve a farmert is.
Úgy tűnik, hogy az 50 százalékos vámtételt amerikai tisztviselők révén érték el, akik a Lesothóval fennálló kereskedelmi hiány és a Lesothóból az Egyesült Államokba importált áruk összértéke közötti kapcsolatot vizsgálták.

Lesotho esetében a vámok miatt az amerikai vásárlókat terhelő többletköltségek nagy hatással lehetnek, mivel az ország amerikai kereskedelme a teljes gazdaságának több mint 10 százalékát teszi ki.
Lesotho ruhagyárai az elmúlt években olyan ikonikus amerikai márkák számára készítettek farmert, mint a Levi's és a Wrangler. Ezeket az exportokat az Afrikai Növekedési és Lehetőségi Törvényen (Agoa) keresztül bonyolították le, amely lehetővé teszi a jogosult afrikai országok számára, hogy bizonyos árukat küldjenek az Egyesült Államokba vámmentesen.
A Bill Clinton által 2000-ben aláírt Agoa célja az volt, hogy segítse az afrikai országokat gazdaságuk növekedésében és munkahelyteremtésben, de úgy tűnik, hogy Trump vámjai ezt a lehetőséget is veszélyeztetik – számolt be róla a BBC.
A további amerikai vámokkal sújtott afrikai országok között szerepel Madagaszkár 47 százalékkal, míg Mauritius 40, Botswana 37, Dél-Afrika 30 százalékot kapott. Az amerikai elnök a nigériai exportot 14 százalékos tarifával sújtotta.
Kenya, Ghána, Etiópia, Tanzánia, Uganda, Szenegál és Libéria azon országok közé tartozott, amelyek Egyesült Államokba irányuló exportjára 10 százalékos alapvám vonatkozik.
Az Egyesült Államok várhatóan április 5-től kezdi meg a 10 százalékos vámok kivetését, egyes nemzetekre pedig április 9-én lépnek hatályba a magasabb vámok.
Senki sem hallott róluk? Szíven szúrta őket Trump sértése
Az amerikai elnök borzasztó pazarlásként sorolt fel néhány külföldi kiadást, amelyet csökkentett. Eközben megemlített egy olyan országot, amelyről szerinte senki sem hallott még.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ha ez megtörténik, kivonulhat a Revolut Magyarországról

Nem elég baj a száj- és körömfájás, újabb súlyos járvány fenyeget

Megugrott a daganatos megbetegedések száma, a NATO áll az egész mögött

Orbán Viktor: Aki hatalomért és pénzért bármire képes, abban soha nem lehet megbízni

Megérkeztek a friss adatok: hatalmasat esett a magyar ipar

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Csendben sunnyogtak ázsiai cégek Kőbányán, ez lett a vesztük

Negyvenhét másodpercenként érkezik egy hibabejelentés a kórházakból

Átrendezik a kapcsolatokat a vámfenyegetések: nyomul a Nyugat riválisa, zajlik a dollármentesítés
