A napokban már megírtuk, hogy a Saxo Bank milyen gazdasági vagy tudományos változásokat jósol 2025-re, most a Future Perfect gondolkodott előre, így kicsivel nagyobb rálátásunk lehet arra, hogy 

  • mennyi esély van arra, hogy bevezetik Trump őrületesen magas vámjait;
  • mi lesz Benjamin Netanjahu sorsa Izraelben;
  • lesz-e tűzszünet az orosz-ukrán háborúban;
  • világjárvánnyá fajul-e a madárinfluenza;
  • és hogy mi történik a bitcoinnal?

Megfékezi-e a Kongresszus Trump gigavámjait?

Az egész világ Donald Trump büntetővámjaira figyel az idén. Az újraválasztott elnök kampánya során 60 százalékos adót ígért a Kínából érkező importra és 10 százalékot a világ többi részére. Győzelme után Trump még inkább felbátorodott, 25 százalékos vámok kivetését lengette be Kanadára és Mexikóra, megsértve ezzel a három ország közt kialakított szabadkereskedelmi megállapodást, amelyet korábban épp ő hozott létre.

Nem túl jó hír a fogyasztóknak, illetve a világgazdaságnak, hogy a frissen megválasztott elnök komoly döntési jogkörrel rendelkezik, még a Kongresszust sem kell feltétlenül megkérdeznie.

Ez a jogkör azonban nem korlátlan, és minden bizonnyal nem is engedi meg, hogy 10 százalékos vámot vessen ki az elnök a világ bármely részéről érkező termékekre.

A Future Perfect elemzése szerint a republikánusok ráadásul olyan bevételi forrást szeretnének, amely segít ellensúlyozni Trump 2017-es adócsökkentéseit, mielőtt azok lejárnak a következő év végén. Tehát a nagy kérdés, hogy belemegy-e a Kongresszus egy olyan vámrendeletbe, amely hagyja, hogy az intézkedések a következő elnökök regnálása alatt is fennmaradjanak?

xx
Donald Trump 2025-ben vámőrületbe kezd
Kép: Reuters, Brian Snyder

A Future Perfect úgy véli, bár lesznek új vámok, mindössze 20 százalék az esélye annak, hogy minden pontosan úgy lesz, ahogy azt Trump ígérte.

Reménytelen helyzetből jött vissza Netanjahu

Egy év alatt óriásit fordult a világ Benjamin Netanjahuval. 2023 decemberében Izrael miniszterelnöke hihetetlenül népszerűtlen volt, imázsát azonban súlyosan rontotta, hogy kormánya és hírszerzése totális vakságban szenvedett, amikor október 7-én a Hamász megtámadta az országot azzal, hogy a palesztin iszlamista terrorcsoport fegyveresei terrorakciót hajtottak végre a Supernova fesztivál résztvevői ellen.

Akkortájt a közvélemény-kutatások szerint a Likud párt csak 17 mandátumot szerzett volna, és ennek elsődleges oka az volt, hogy az ország lakossága mérhetetlen dühöt érzett amiatt, hogy a kormány nem tudta megmenteni a Hamász által fogva tartott túszokat, ráadásul Izrael nemzetközi páriává vált a gázai háború pusztító módja miatt.

2024 év végére azonban teljesen más lett a levegő Netanjahu körül,

a felmérések szerint decemberben 25 mandátumot kapott volna a Likud párt, hiszen Izrael teljesen megsemmisítette legősibb ellenfelét, a Hezbollahot, ráadásul végleg elszigetelte Iránt.

Ezen felül a szíriai Bassár el-Aszad bukása és menekülése után Izrael még a korábban a szíriai kormány ellenőrzése alatt álló területeket is elfoglalta, és ha ez még nem lenne elég, Joe Bident Donald Trump váltja fel, aki jelezte, boldogan ad szabadabb kezet Izraelnek Gázában.

A fent összegzett események miatt a Future Perfect szerint 75 százalék, hogy 2025 végén is Netanhaju marad Izrael miniszterelnöke.

Nagy eséllyel tűzszünet jöhet az orosz-ukrán háborúban

Közeleg az orosz-ukrán háború harmadik évfordulója, és lássuk be, senki nem számított arra, hogy az ukránok ilyen sokáig tudják tartani magukat, sőt, az első megszólalások 2022-ben arról szóltak, hogy „az oroszok 1 hét alatt lerendezik a dolgot”. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy minél tovább tart a háború, annál nagyobb az orosz győzelem esélye, hiszen az ukránoknál jócskán megcsappan a haderő mérete, és a katonai kiadásokra fordítható összeg is véges.

Ukrajna harci képessége kis túlzással azon múlik, hogy mennyivel, meddig és mivel támogatja őket az USA és az európai szövetségesek.

Joe Biden elszánt szövetségese volt Ukrajnának, ő azonban napokon belül távozik hivatalából, a helyére érkező Donald Trump pedig nem sok jót ígér szomszédainknak, az új elnök ugyanis nem titkolja, hogy nem igazán foglalkoztatja Ukrajna támogatása.

ss
Dróntámadás Ukrajnában
Kép: Reuters

Az azonban biztos, hogy az oroszok és az ukránok is keményen harcolnak azért, hogy területeket szerezzenek és védjenek, és végtelen igyekezettel csatároznak azért, hogy minél kedvezőbb helyzetbe hozzák magukat egy esetleges béketárgyalás előtt. Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor, hol és milyen formában lesz béketárgyalás, de egyre többet beszélnek róla és egyre több részlettel foglalkoznak a felek. 

A Future Perfect szerint 75 százalék esély van arra, hogy egy béketárgyalás miatt tűzszünet lesz a háborúban álló felek között.

A Covid után jön a következő világjárvány?

Bár úgy tűnhet, hogy a fertőző betegségek világjárványai rendszeressé váltak, továbbra is rendkívül ritkák. Az elmúlt bő 100 évben mindössze öt ilyet regisztrálhattunk: 1918-ban volt a spanyol influenza, majd jött az 1957-es ázsiai influenza, 1968-ban tombolt a hongkongi influenza, 1977-ben orosz influenza, végül a 2009-es sertésinfluenza. Bizonyítékok vannak azonban arra, hogy az új fertőző betegségek kitörése egyre növekszik, ezt a Covid-világjárvány is bebizonyította. 

A H5N1 madárinfluenza egyre több állatot, és újabban az embereket is megfertőzi. December 18-án Kaliforniában 34 humán fertőzöttet jelentettek, és ez volt az első állam, ahol szükségállapotot vezettek be a madárinfluenza miatt.

Ráadásul egy új kutatás szerint egyetlen mutáció is elég lehet ahhoz, hogy potenciálisan növelje a vírus azon képességét, hogy emberről emberre terjedjen, ami a világjárvány előfeltétele lenne.

A Future Perfect úgy véli, hiába regisztrálnak egyre több emberi fertőzöttet, csak 25 százalék esélye van annak, hogy a madárinfluenzából világjárvány lesz.

Űrértéke lesz idén a bitcoinnak

A digitális aranyláz még közel sem ért a csúcsra, erre kiváló bizonyíték, hogy a bitcoin értéke nemrégiben meghaladta a 100 ezer dollárt, ám még ennél is nagyobb dolgokra kell számítanunk, ha a jövőbe tekintünk. Az előrejelzések szerint ugyanis nem kizárt, hogy 2025-ben a bitcoin megduplázza az értékét. Ez elsőre erős túlzásnak tűnhet, azonban ne felejtsük, 2022 végén az árfolyam 20 ezer dollárra esett, tehát két év alatt sikerült duplázni.

És mint nagyjából mostanában mindenhez, ehhez is köze van Donald Trumpnak. A bitcoin értéke 2024-ben több mint a duplájára nőtt a Trump újraválasztását követő négy hétben. Az elnök – aki egykor átverésnek titulálta a kriptót – kampánya során felkarolta a digitális eszközöket, és megígérte, hogy az Egyesült Államokat a „bolygó kriptofővárosává” teszi, és nemzeti bitcoinkészletet halmoz fel.

A Trump 2.0 jelenség nagy súlyú katalizátora lehet a piac ezen szegmensének, hiszen a befektetők egy olyan barátságos amerikai kormányzattal találkozhatnak, amely megerősíti a kriptovaluták helyét a pénzügyi piacokon.

A Future Perfect 75 százalék esélyt ad annak, hogy a bitcoin ára 2025-ben 200 ezer dollár fölé emelkedik.