Märkle elmondta, hogy rövid távon makroösztönzés figyelhető meg a piacon. A szakértő azonban aggodalmát fejezte ki a közép- és hosszú távú kilátásokkal kapcsolatban. Szerinte bár 2025 valószínűleg jó év lesz a piacok számára „a későbbi időszak már több kihívást tartogat”.
„Az Egyesült Államokban bekövetkező változások hátrányosak lesznek számunkra Európában”
– fogalmazott. A szakértő rámutatott, hogy Európa exportorientált országai valószínűleg vámemelésekkel szembesülnek majd.
„Ez azonban ébresztő lehet számunkra, hogy összeszedjük magunkat Európában, és felépítsünk egy releváns szegmenst a globális ökoszisztémában”
– véli. Märkle meglátása szerint a kockázati tőke szerepe is átalakulóban van a kontinensen.
„Úgy tűnik, a kockázati tőke Európában kezd oda eljutni, ahol lennie kell: valódi innovációt, technológiai ugrásokat finanszíroz... megváltoztatja a piaci szektorokat, az ipart, és végső soron a világot egy jobb hellyé teszi” – fejtette ki.
A héten jelent meg a Goldman Sachs jelentése is, mely szerint az euróövezet gazdasági növekedését kedvezőtlenül érinti Donald Trump megválasztott amerikai elnök protekcionista politikája. A hitelminősítő csökkentette is az idei évre vonatkozó GDP-növekedési kilátásait.
Európában kell tartani a tehetségeket, és rá kell gyúrni az AI–ra
Pär–Jörgen Pärson, a Northzone partnere az amerikai helyzet európai vonatkozásairól beszélt. Kiemelte, hogy valójában több magasan képzett diplomást nevelnek ki az európai főiskolák és egyetemek a technológiai szektorban, mint az Egyesült Államokban.
Ráadásul az amerikai bevándorlási szigorítások megnehezíthetik a vízumszerzést még a magasan képzett szakemberek számára is, ami „nyilvánvalóan rossz hír az USA számára”.
Cristina Fonseca, az Indico Capital Partners ügyvezető partnere az AI jelentőségéről osztotta meg gondolatait.
„Minden egyes tényezőt megvizsgálva vannak ismétlődő feladatok, amelyeket egy számítógép valószínűleg jobban el tud végezni, mint egy ember” – jelezte.
„Talán öt év múlva az AI olyan lesz, mint a mobiltelefon volt 15 évvel ezelőtt. Mindenhol jelen lesz. Már nem fogunk AI–ról beszélni, de elvárjuk, hogy mindenhol ott legyen”.
Fonseca hozzátette, hogy „minden egyes vállalatnak van egyfajta sürgősség–érzése: vagy adaptálnom kell az AI–t, vagy bajba kerülhetek pár év múlva”. Ez a tendencia jelentősen hozzájárul a startupok növekedéséhez.
Az Európai Befektetési Alap (EIF) vezérigazgatója, Marjut Falkstedt a Web Summit első napján tartott előadásában rámutatott, hogy Európában mi hiányzik ahhoz, hogy az AI területén felzárkózzunk az Egyesült Államokhoz és Kínához. Teljes tudósításunkat ide kattintva olvashatja el.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!