Miközben a Trump-tornádó szele már bőven Európa fölé ért, megnéztük, ez mit jelent a magyar, egy exportorientált, nyílt gazdaság számára: ugyanis életbevágó, hogy milyen mértékben részesülünk a globális kereskedelemből, hogyan férünk hozzá a piacokhoz, így akár a németországihoz, és milyen jellegű kereskedelmi kapcsolatunk van az Egyesült Államokkal és Kínával.
Annyi bizonyos, hogy Németország elvesztése túlélhetetlen lenne hazánk számára, és az is valószínűtlen, hogy egy kis méretű Tump-tornádó képes lesz-e kisöpörni innen a kínai lerakatot.
Úgy kell Németország, mint egy falat kenyér
Az elmúlt napokban több jelentést is kiadott a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hazánk exportképességéről, illetve a külkereskedelemről, és ezekből már valóban kitűnik valami jó hír.
Idén januárban, Donald Trump beiktatásának hónapjában, a kivitel volumene 2,5 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet, a behozatalé viszont 1,3 százalékkal elmaradt attól. Az aktívum 903 millió euró volt, az egyenleg 343 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. Ez azt jelenti, hogy 2025 első hónapjában a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4920 milliárd forint), a behozatalé pedig 11 milliárd euró (4549 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 3,8, az importé 0,8 százalékkal nőtt.
- Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,2, az onnan érkező behozatalé 0,3 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi mérleg mindössze 8,1 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 70 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.
- Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10 százalékkal emelkedett, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 335 millió euróval javult, 502 millió eurós passzívumot mutatott.
Bár a kormányzat most inkább Washington felé tekinget, még mindig Berlin a legkiemelkedőbb partner. Mutatunk erre egy érzékletes példát:
A külkereskedelmi termékforgalom januári kiviteli összértéke 4920,4 milliárd forint, ebből csak Németországba 1204,2 milliárd forint értékben exportáltunk - gyakorlatilag a teljes exportunk negyede a német gazdaságba ment.
Kína budapesti lerakata
További jó hír, hogy ez az előző év azonos időszakához képest 6 százalékpontos növekedést jelent (a behozatal 1,1 százalékponttal csökkent, az egyhavi értéke így is robosztus: 924,1 milliárd forint).
Maradva még a januárnál, az Egyesült Államokkal szemben szintén javult a mind az export (15,6 százalékponttal), mind pedig az import (12,9 százalékponttal), viszont az értékét tekintve jelentősen elmarad a németországi adatoktól. Az Egyesült Államokból januárban 112,2 milliárd forintban érkezett termék, míg a hazánkból 150,6 milliárd értékben jutott ki az amerikai piacokra. Tehát Németország majdnem tízszer értékesebb volt januárban.
Kínával pedig továbbra is speciális a viszonyunk. Januárban 321 milliárd forint értékben importált hazánkban, ez 14,4 százalékpontos növekedés, de még inkább elzárt a hazautat, 44,9 milliárd forint értékben exportálhattunk az ázsiai szuperhatalomba (14,1 százalékpontos csökkenés), ami már egy hónap alatt 276 milliárdos mínuszt jelent a kereskedelmi mérlegünkön.
Megnéztük azt is, hogy az elmúlt tíz esztendőben hogyan alakult a nagyhatalmak kereskedelmi viszonya Magyarországgal kapcsolatban.

Tavaly a behozatal értéke 132,5 milliárd euró volt, Németországból 30,4 milliárd, Kínából 8,8 milliárd, az Egyesült Államokból pedig 2,6 milliárd euró értékben érkezett termék. A kivitel 144,1 milliárd értékben valósult meg, ebből Németországba 36,1 milliárd euró irányult, Kínába mindössze 1,7 milliárdnyi, az Egyesült Államokba pedig évtizedes rekordként 5,9 milliárd eurót is meghaladó értékbe exportáltunk.
Ábráinkból látszik, hogy óriási mennyiségben érkezett be kínai termék hazánkba, amelyek aztán vagy összeszerelve továbbmetnek, vagy pedig a magyar piacokat telítették, mindenesetre Donald Trump vámháborúja alaposan kikezdené a magyar külkereskedelmet.

Erős? Élénk? Nem!
Fontos még megjegyezni, hogy a KSH megerősítette, hazánk kilépett a technikai recesszióból, hiszen negyedéves bázison 0,5 százalékkal bővült a magyar gazdaság az október–decemberi időszakban és a szezonálisan és naptárhatással kiigazított év per év index is 0,4 százalék maradt. Virovácz Péter szerint azonban a GDP-adatok alapján a fellendülés egyáltalán nem nevezhető erősnek vagy élénknek.
Az ING vezető elemzője úgy látja, hogy a rossz ipari teljesítmény mellett aligha meglepő, hogy az export is nagy mértékben visszaesett. Ami ugyanakkor a legnagyobb meglepetést jelenti szerinte, hogy az import is erősen csökkent negyedéves bázison. A fogyasztás élénkülése mellett ez vélhetően úgy valósulhatott meg, hogy a készletek fogynak, amit a vállalatok a borús jövőkép miatt nem töltenek fel nagy tempóban. De a legnagyobb hatást a szolgáltatásimport 7,5 százalékos, szokatlanul magas bezuhanása gyakorolta.
Ez pedig nehezen hozható összhangba azzal a kormányzati sugallattal, hogy a negyedik negyedévben nagyon sokan elutaztak és ez gyengítette a kiskereskedelmet
- hangsúlyozta.
Virovácz Péter elemzéséből kiderül, a nettó export immáron két egymást követően negyedévben is negatívan járult hozzá a GDP-növekedéshez, vagyis visszafogta azt, és ami a nagyobb gond, hogy a nettó export a továbbiakban is vélhetően visszafoghatja a GDP-növekedést. Export oldalon gyors fordulat még nem körvonalazódik, miközben a várhatóan gyengébb beruházás csak kicsit javít az ország importigényén, csökkentve azt - fogalmazott az ING munkatársa.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az Audi legkelendőbb SUV-ja eladhatatlanná vált, Győrből szállítottak hozzá motort

Holnap öt forintba kerül egy sütemény a Balatonnál és Budapesten is

Trump berobbantotta a vámháborút: ilyen következményekkel szembesülne Magyarország

Járhatatlan lesz a főváros hétvégén

Csudálatos ajándékkal kecsegtet a Yettel: hagyja a csudába!

Folytatódik a kriptoeszközök térnyerése a pénzpiacon

Kiáll Gulyás a kamerák elé, de nem ehhez szoktunk, ami ma jön

Hatalmas támadás érte az OTP-t, felmondta a szolgálatot a netbankot

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése
