Az Egyesült Államok felfüggesztette hozzájárulásait a Kereskedelmi Világszervezetnek – közölte három forrás is a Reuters hírügynökséggel. A Trump-kormányzat gyors tempóban visszavonul a globális intézményektől, amelyek szerinte ellentétesek gazdaságpolitikájával.
A WTO-t már megzavarta az Egyesült Államok 2019-ben, Trump első ciklusa alatt tett lépése, amikor megakadályozta az új bírói kinevezéseket a legfelsőbb fellebbviteli bíróságon, aminek következtében kulcsfontosságú vitarendezési rendszere csak részben működött.
Washington azzal vádolta a WTO fellebbviteli testületét, hogy túllépi a bírói hatalmat a kereskedelmi vitákban.
A genfi székhelyű kereskedelmi felügyelet éves költségvetése 205 millió svájci frank (232,06 millió dollár) volt 2024-ben. A nyilvános WTO-dokumentumok szerint az Egyesült Államoknak ennek körülbelül 11 százalékát kellett volna befizetnie egy olyan díjrendszer alapján, amely arányos a globális kereskedelemben való részesedésével.
Az Egyesült Államok egyik delegáltja a március 4-i WTO-költségvetési ülésen azt mondta, hogy a 2024-es és 2025-ös költségvetésbe történő kifizetései felfüggesztésre kerültek a nemzetközi szervezeteknek nyújtott hozzájárulások felülvizsgálatáig, és meg nem határozott időpontban tájékoztatja a WTO-t az eredményről – közölte két kereskedelmi forrás. Egy harmadik forrás azt hozzátette, hogy a WTO „B-tervvel" áll elő a finanszírozás elhúzódó szüneteltetése esetére, de részleteket nem közölt.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Trump a múlt hónapban aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely arra utasította Marco Rubio külügyminisztert, hogy 180 napon belül vizsgálja felül az összes nemzetközi szervezetet, amelynek az Egyesült Államok tagja, hogy megállapítsák, ellentétesek-e az Egyesült Államok érdekeivel.
Általában a hátralékok befolyásolhatják a WTO-titkárság működési kapacitását.
A Titkárság azonban továbbra is körültekintően kezeli erőforrásait, és vannak olyan tervei, amelyek lehetővé teszik, hogy az esetleges hátralékok által támasztott pénzügyi korlátokon belül működjön - mondta, további kérdésekre utalva az amerikai hatóságokhoz.
2024. december végén az Egyesült Államoknak 22,7 millió svájci frank (25,70 millió dollár) hátraléka volt – derül ki a Reuters által megismert, február 21-i WTO-dokumentumból.
A WTO szabályai szerint minden olyan tag, amely több mint egy év elteltével nem fizeti be a tagdíját, adminisztratív intézkedések hatálya alá kerül – egy sor büntetőlépés, amelyek fokozatosan szigorodnak, minél hosszabb ideig nem fizetik be a díjakat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Donald Trump kemény kijelentést tett: „a seggemet csókolják és meghalnak ezért”

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése

Számítások bizonyítják, mivel érdemes fűteni

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok

Fordulat jön a műhibapereknél, mindent látni fog az OKFŐ

Váratlan változás lesz egy ledolgozós szombatnál

Paradox helyzet: téves az állampapírokról levont következtetés, az ÁKK szerint töretlen a lakosság bizalma

Nálunk is felütötte a fejét a vérzéses halálos kór

Komoly változás jön az MVM számlázásában: nagy tárhelyet kér a szolgáltató
