„Készek vagyunk segíteni Moldovának, ideértve a szénellátást" - jelentette ki Volodimir Zelenszkij esti videóüzenetében, miután Maia Sandu moldovai elnökkel egyeztetett az energetikai válsággal küzdő szakadár Dnyeszter-mellék ellátásáról.
A moldovai elnök a hivatalának honlapján megjelent közlemény szerint elmondta: ukrán hivatali partnerével megállapodtak abban, hogy
közös megoldást fognak keresni a súlyosbodó humanitárius válságra, ideértve az olyan alternatív energiaforrásokat, mint például a szén.
Vagyim Krasznoszelszkij, a „Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság" elnöke humanitárius válságról beszélt, egyben hangsúlyozta, hogy a chisinaui vezetés nyomása ellenére Tiraszpol nem fogja megadni magát.
„Amennyiben valaki úgy gondolja, hogy a Dnyeszter-mellék térdre borul és kérlelni kezdi majd Moldovát, hogy csatlakozhasson, úgy abból nem lesz semmi" - hangsúlyozta Krasznoszelszkij a nemzetbiztonsági tanács ülését követően.
„Nyíltan humanitárius katasztrófáról beszélhetünk. Folyamatban van és egyre súlyosabb. Igyekszünk feltartóztatni, ahogy tudjuk, elkerülve a legsúlyosabb következményeket"
- mondta.
Hozzátette, hogy a tavalyi év egészében ezen dolgoztak, felkészültek, tudván, hogy ez megtörténhet. Végig abban szerettek volna hinni, hogy nem fog megtörténni, hogy a felek valahogy megállapodnak, de nem ez történt.
Krasznoszelszkij hangsúlyozta, hogy biztosítani tudták a térség áruellátását. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a helyi ipari termelésre ilyen viszonyok között csakis az éjszakai órákban van lehetőség, amikor biztosított az áramellátás.
A dnyeszter-melléki vezető egyben felszólította a moldovai vezetést, hogy rendezze a Moldovának a Gazprom orosz gázipari vállalattal szemben a gázszállítások miatt felhalmozódott adóttságát, véget vetve ezzel a válságnak.
A Gazprom 709 millió dolláros tartozás kifizetését követeli az Európa-barát chisinaui kormánytól, amely azt állítja, hogy a fennmaradó tartozásának összege csupán mintegy kilencmillió dollár.
A Dnyeszter-mellék gázellátása azt követően omlott össze, hogy Ukrajna január elsejétől nem hosszabbította meg a területén keresztüli orosz gázszállításokról szóló megállapodást. A szakadár térségnek Moldovától eltérően nincs más gázszállítási útvonala. A helyi hatóságok szükségállapotot rendeltek el. A Dnyeszter folyó bal partján található moldovai állami körzeti erőművet átállították szénműködésűre, tartalékai január végéig vagy február közepéig elegendőek. A takarékosság érdekében leállították a fogyasztók gázellátását, akárcsak a központi fűtést, szüneteltetik a lakóépületek melegvízellátását, és az áramot rotációs alapon szolgáltatják.