Nem zörög a haraszt, mondhatnánk, hiszen egymástól függetlenül a Financial Times (FT) után a Reuters is arról ír, hogy Brüsszel felszabadíthatja a hazánknak járó uniós források egy részét.
Ma reggel az FT, kora délután pedig a Reuters tájékoztatta arról az olvasóit, hogy az Európai Unió brüsszeli vezetése fontolgatja, hogy felszabadít több milliárd eurónyi forrást Magyarország számára, amelyet a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt fagyasztottak be. A lapnak nyilatkozó magas rangú tisztviselők szerint ezzel igyekeznek megszerezni az Orbán-kormány jóváhagyását az Ukrajnának nyújtandó segélyekhez, beleértve Kijev uniós tagsági tárgyalásainak megkezdését.
A Reuters szerint mivel hazánk szorosabb kapcsolatokat ápol Oroszországgal, mint más uniós államok,
ezért Magyarországot tekintik a legnagyobb ellenfélnek a decemberben esedékes döntés előtt,
amely arról szól, hogy megkezdődjenek-e a csatlakozási tárgyalások Kijevvel. Ugyanis ahhoz az Unió huszonhét tagjának egyhangú támogatására lenne szükség.
A hazánkkal való kiegyezés másik tétje, hogy szükség van a magyar szavazatra (a vétó elkerülésére) a költségvetés elfogadása érdekében, amivel egyébként szintén támogatnák Ukrajnát.
Egy magas rangú uniós tisztviselő a Reutersnek elmondta, a magyar döntés befolyásolása érdekében megvizsgálják a több milliárd euró értékű uniós támogatások státuszát, amelyeket most befagyasztottak, mivel aggályosnak tartják a bíróságok függetlenségét.
Nem tudom elképzelni, hogy Magyarország beleegyezne anélkül, hogy előbb ne lenne megoldás a zárolt pénzeszközökkel kapcsolatban
– mutatta be a helyzetet a tisztviselő.
Egy másik uniós tisztviselő a Reutersnek megerősítette, hogy összefüggés van a Magyarországnak nyújtott támogatások felszabadítása és az egyhangúságot igénylő uniós tervek között, beleértve a bővítési és költségvetési tárgyalásokat is.
A források azonban hangsúlyozták, hogy az alku nem biztos, és sok múlik Orbán Viktoron is, akinek gazdasági stagnálással és növekvő költségvetési hiánnyal kell szembenéznie.
Magyarországnak sürgősen szüksége van a pénzre, ami ösztönzőleg hat a reformokra. A Bizottságnak cserébe szüksége van arra, hogy Magyarország feloldja vétóit számos kérdésben
- mondta egy uniós diplomata, hozzátéve:
De nem hiszem, hogy a Bizottság lépni fog vagy tudna anélkül, hogy Budapest részéről bármilyen mozgás lenne a reformok terén.
Uniós tisztviselők a Reutersnek elmondták, hogy a Magyarország által a nyáron elfogadott, az igazságszolgáltatás függetlenségének növelését célzó törvények közelebb hozták a megállapodást a mintegy 22 milliárd eurós gazdaságfejlesztési támogatás egy részének feloldásáról. A múlt héten a Bizottság levélben kérte Budapesttől a végrehajtás részleteit.
A Reuters cikke előtt tartott tartott sajtótájékoztatót az illetékes magyar miniszter. Navracsics Tibor az Economx kérdésére közölte, a kormány részéről senki kereste meg a Bizottságot a források feloldása kapcsán. A 13 milliárd eurós összeg kapcsán sajtóhírről beszélt a területfejlesztési miniszter.
Lapunk egyébként kereste az Európai Bizottságot is, amennyiben válaszolnak, természetesen igyekszünk tiszta vizet önteni a pohárba.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!