Egy Tinderre hasonlító digitális álláskereső platformot hozna létre az Európai Bizottság, azzal a céllal, hogy a legálisan az unió területén tartózkodó, EU-n kívüli országokból érkezett bevándorlók a szakértelmük alapján minél inkább hozzájuk illő munkát találjanak.

A baby boomer korosztály nyugdíjba vonulása miatt az uniós vállalatok egyre inkább a munkaerőpiac szűkösségére hivatkoznak. Szükség van a szorgos kezekre az olyan ágazatokban, mint az építőipar, az informatika és az egészségügy – mondta Ylva Johansson belügyi biztos a Politicónak a javaslatról.

A javaslat célja, hogy a migránsok könnyebben találjanak vagy pályázzanak állást az EU egész területén. „Biztosítsuk, hogy az emberek legálisan jöhessenek az EU-ba, ahol a készségeiknek és képzettségüknek megfelelő munkahelyek vannak, és ahol egyértelmű hiány van a hazai munkaerőpiacon” – mondta Johansson, hozzátéve, hogy ez éppúgy része a migrációkezelésnek, mint az embercsempészek elleni közös küzdelem.

A platform hasonló lesz az EURES-hez, az uniós munkaközvetítő ügynökségek hálózatához, amely jelenleg több mint 4 millió álláslehetőséget tart nyilván. Az elképzelés szerint az EU-n kívüli álláskeresőket olyan pozíciókkal hozzák össze, amelyekre nincs elég helyi jelentkező.

Minél átláthatóbb módon vonzzuk ide a megfelelő képzettséggel rendelkezőket, annál inkább megmutatjuk a többieknek, hogy egyszerűen nem éri meg a Földközi-tengeren való átkelést kockáztatni

– mutatott rá Ylva Johansson.

Nem hárult még el az összes akadály

Az uniós tisztviselők azonban elismerik, hogy a legális migráció néhány fő akadályát – a diplomák elismerését és a munkavállalási engedélyek kiadását – az új szabályok sem fogják tudni kezelni, mivel ezek a nemzeti kormányok hatáskörébe tartoznak.

A migránsok által a családjuknak küldött pénz sok szegény ország egyik fő bevételi forrása – hangsúlyozta Johansson, rámutatva, hogy évente mintegy 65 milliárd eurónyi pénzátutalás érkezik vissza a közepes és alacsony jövedelmű országokba.