A Népszava szerint megbízható uniós tisztviselők kérdésükre cáfolták azt a Politico-n megjelent hírt, miszerint az Európai Bizottság már ma dönt a Magyarországnak megítélt és eddig zárolt kohéziós források nagy részének felszabadításáról. Információik szerint a biztosi testület leghamarabb szerdán adhatja áldását a mintegy 10 milliárd euró feloldására.

Ehhez azonban még az is kell, hogy a magyar parlament kedden elfogadja az Európai Unió által elvárt igazságügyi reform utolsó elemét is, amely alapján a magyar bírák az Európai Unió Bíróságához fordulhatnak majd előzetes döntéshozatali kérelmekkel.

A 2021-2027 között járó mintegy 22 milliárd eurós kohéziós alaphoz azért nem fért hozzá mindeddig Magyarország, mert a Bizottság megítélése szerint aggályok merültek fel az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségével kapcsolatban. A kormány azonban az elmúlt időszakban több olyan intézkedést is hozott, amellyel ezekre az aggályokra reagáltak.

A Népszava értesülései szerint bár az Európai Bizottság szakértőinek még vannak fenntartásai a reform megvalósításával kapcsolatban, a biztosok azonban szerdán várhatóan kedvező értékelést fognak adni, így Magyarország hozzájuthat a kohéziós költségvetés majdnem feléhez, a többi azonban továbbra is zárolva marad a jogállamisági és korrupciós problémák miatt. 6,35 milliárd eurót tizenhét jogállamisági feltétel mögé zártak, 2,7 milliárd eurót pedig az akadémiai szabadság sérelme, a gyermekvédelmi törvény és a túl szigorú migrációs politika miatt nem kapott meg Magyarország.

Már ma eldőlhet a magyar kormány sorsa, ám von der Leyen is belebukhat

Még az Ukrajna-kérdés előtt döntenének arról, hogy Magyarország hozzáférhet-e a több milliárd zárolt uniós forráshoz. Uniós tisztviselők szerint az Európai Bizottság a 22-es csapdájába lavírozta magát, ami még a bizottsági elnök karrierjébe is kerülhet. Bővebben --->