Az Index szerint meglepő fordulat állt be a 2021–2027-es uniós ciklusban a Magyarországnak járó európai uniós támogatások ügyében, ugyanis a hazánknak járó pénzeket változatlanul blokkolja az EU a vitás kérdések miatt, a portál értesülései szerint

az előlegfizetések mégis olyan dinamikus rajtot vettek, hogy azzal pillanatnyilag az EU-s rangsor élén állunk.

Az Európai Bizottság naponta frissülő fejlesztéspolitikai adatbázisa szerint a 2021–2027-es uniós támogatási időszak kifizetési listájának élén Magyarország áll – de mégis hogyan, ha még nem született meg a régóta várt brüsszeli alku? 

Mint írják, az uniós fejlesztések Európai Bizottság általi társfinanszírozása utólag, visszamenőleg történik: nemcsak Magyarországon, hanem a többi 26 tagállamban is bevett szokás, hogy az adott ország a saját központi költségvetésének kockázatára és terhére ír ki, bírál el, majd fizet ki pályázatokat, pontosabban előlegezi meg a nyertes projektgazdák beruházásait. Csakhogy egyelőre azok a tagállamok sem húztak el mellettünk, amelyeknek az uniós fejlesztési terveit nem gátolja brüsszeli blokkolás. Ennek az Index szerint az oka nem más, mint hogy a projektjeik többsége nem tart még olyan fázisban, hogy teljesítésalapú számlákat küldhessenek ki Brüsszelbe, bizottsági ellentételezésre.

 

Vannak elérhető uniós források anélkül is, hogy Magyarország megállapodna az EU-val

Az Európai Bizottság statisztikái szerint 21,73 milliárd euró áll Magyarország rendelkezésére a 2021–2027-es költségvetési ciklusban, aminek 3 százaléka, 606,1 millió euró már megvan – a fejlesztéspolitikában alkalmazott 375-ös árfolyammal számolva ez több mint 227 milliárd forintnak felel meg. Az említett 21,73 milliárd euró a nemzeti önrésszel együtt mintegy 26,13 milliárd euróra rúg, ami csaknem 9800 milliárd forint.

 

Navracsics Tibor az economxnak: Úgy ünneplünk jövőre, hogy az uniós források már jönnek, és az Erasm

Abban bízom, hogy év végéig minden nyitott kérdés lezárul. Tehát semmiféle kudarc nem lesz – ígérte az Economxnak Navracsics Tibor.