Alaposan átszabná az Európai Uniót a Bizottság újrázó elnöke, Ursula von der Leyen, ez világosan kiderül a leendő biztosainak írt leveleiből. Elképzelése szerint a korábbi francia külügyminiszter, a liberális Stéphane Séjourné lenne az az alelnöke, aki az ipari startégiáért, az európai versenyképesség javításáért felelne majd. 

Ursula von der Leyen szerint Európa céljai - a biztonságtól a társadalmi méltányosságig, a szén-dioxid-semlegességtől a digitalizációig, a technológiai szuverenitástól a high-tech vezető szerepig - a termelékenység, az innováció és a versenyképesség új korszakának elindításától függnek. Úgy látja, hogy az Európa felzárkózást biztosító politikai iránymutatásokat tükrözi a Draghi-jelentésben megfogalmazott jövőkép is.  

Nem lehetünk naivak: Európának új ipari stratégiára van szüksége. Jobb koordináció, több beruházás, több innováció kell, illetve az egységes piac, valamint a gazdasági és kereskedelmi politika bátrabb kihasználására van szükség

- figyelmeztette francia alelnökét a Bizottság német vezetője. 

Mint írta, meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy az uniós vállalatok beruházhassanak, szén-dioxid-mentessenek legyenek, versenyképesebbé válhassanak, megerősítve Európa szuverenitását azokban az ágazatokban és technológiákban, amelyek a jövő gazdaságát alakítják majd.

Hangsúlyozta, az iparosításra irányuló erőfeszítések középpontjában

a Clean Indutrial Deal

megállapodásnak, azaz ipar zöldítésének kell állnia a zéró kibocsátás és az klímacélok érdekében is. Ursula von der Leyen itt is hangsúlyozta, a Draghi-jelentésben foglalt koordináció minden szinten történő jelentős javítására van szükség. 

Az új megipari megállapodás kidolgozására, különös tekintettel a szén-dioxid-mentesítésre, a tiszta technológiákra és a beruházások ösztönzésére 100 nap határidőt adott a Bizottság elnöke. 

Ennek részeként Stéphane Séjourné feladata lesz előterjeszteni az ipari szén-dioxid-mentesítést felgyorsító törvényt, amely támogatja a tiszta technológiák ipari fejlesztésének, gyártásának és elterjedésének uniós piacát, és felgyorsítja a kapcsolódó tervezési, pályázati és engedélyezési folyamatokat, különösen az energiaigényes ágazatokban. Ezenkívül végre kell hajtania az előkészületben lévő Net Zero Industry Act törvénycsomagot. 

Úgy látja, a magán- és állami finanszírozás tömeges fellendítésére kell összpontosítani, hogy együttesen fektethessenek be a nagy növekedési potenciállal rendelkező projektekbe, és olyan tőkepiacokkal rendelkezzen az Unió, amelyek az innovációba fektetnek be; ideértve a mesterséges intelligencia, a kvantum- és a nagy teljesítményű számítástechnika ipari dimenzióit. A kereskedelmet, illetve az európai függőség csökkentését pedig a vámrendszer reformjával kell segíteni. Emellett központosítani kell a kritikus nyersanyagok uniós platformját, a közös beszerzést, és a stratégiai készletek kezelését, valamint a kritikus nyersanyagokról szóló jogszabály végrehajtása érdekében.

Brutális hitel

Európa versenyképessége a tét és ehhez radikális lépésekre van szükség – ez a fő üzenete Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke által készített jelentésnek, ami meghatározhatja az Európai Unió következő 5 éves ciklusát. A jelentés egyértelművé teszi, hogy Európa versenyképességének helyreállítása érdekében legalább 750-800 milliárd eurónyi befektetésre van szükség a következő években. Ez az összeg kulcsfontosságú ahhoz, hogy Európa utolérje az Egyesült Államokat és Kínát az innováció, a digitalizáció és a technológiai fejlődés terén. A szükséges forrásokat közös európai adósságinstrumentumok segítségével kell mobilizálni, hogy az Unió felvehesse a versenyt globális riválisaival, és ne maradjon le még inkább.