A philadelphiai Federal Reserve Bank legfrissebb jelentése szerint a hitelkártya-tartozás minden szakasza (30, 60 és 90 nap késés) magasabbra ugrott a tavalyi harmadik negyedévben, és először lépte túl a járvány előtti szintet – írta meg a CNN.
Kapcsolódó
A Fed-nek a fogyasztói hitelkártya- és jelzáloghitel-adatokat a nagy bankok negyedévente szolgáltatják. Így derült ki, hogy a hitelkártya-egyenlegek:
- 3,19 százaléka késett 30 napot (az előző negyedévi 2,76 százalékhoz képest);
- 2,21 százaléka késett több mint 60 napot (1,91 százalékról);
- 1,52 százaléka 90 napos vagy annál hosszabb késésben volt (1,32 százalékról).
A harmadik negyedévben az emberek 33,18 százaléka fizette ki maradéktalanul az egyenlegét.
Ez a legalacsonyabb adat 2020 negyedik negyedéve óta. A jelentés szerint a késedelmi-ráták meghaladták a 2019 negyedik negyedévében tapasztaltakat, és közel állnak a 2012-ben mért adatsorok csúcspontjához.
A romlásra válaszul a bankok kisebb hitelkeretemelést hajtanak végre és gyakrabban csökkentették a hitelkereteket az elmúlt négy negyedévben
– írta Gene Huang közgazdász és Anna Veksler vezető elemző.
A magas infláció és az erős fogyasztói kiadások közel három éve tartó szakasza hozzájárult ahhoz, hogy a fogyasztói adósságállomány – különösen a hitelkártya-egyenlegek – megnőttek.
A Fed adatai szerint novemberben a fennálló hitelállomány először lépte túl az 5 billió dolláros határt.
A növekvő késedelmek pont akkor emelkednek, amikor az adósság fájdalmasan drágul, a kamatlábak ugyanis két évtizede a legmagasabbak, ami a Fed monetáris politikai szigorítási kampányának közvetlen hatása.
Azok a hitelfelvevők, akik átlagosan 6000 dolláros hitelkártya-egyenleg mellett a minimális összeget fizetik, átlagosan 20,74 százalékos kamattal, több mint 17 évig adósodnak el, és végül 9000 dollár kamatot fizetnek.
Jellemzően gyakorlati dolgok – a meglepetés orvosi számla, a váratlan lakás- vagy autójavítás, valamint a napi kiadások – kényszerítik bele az embereket hitelkártya-tartozásba
– mondta Ted Rossman, a Bankrate vezető iparági elemzője a CNN Businessnek adott interjújában a hét elején. Ez gyakori volt az elmúlt néhány évben, amikor a magas infláció miatt a gáz és az élelmiszerek, és szinte minden más drágább – tette hozzá.
Három éve nem tapasztalt összeggel, 155 milliárd forinttal tartoztak tavaly szeptember végén 90 napot meghaladóan a lakossági ügyfelek a bankoknak. Más kérdés, hogy a nem fizető hitelek aránya - jórészt a kamatstopnak köszönhetően - még így is alig haladja meg a másfél százalékot. Részleteket erről itt olvashat >>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!