Meglepő kezdeményezéssel álltak elő a hagyományosan nagy autógyártók és beszállítóik Németországban, amely minden járművezetőt érintene a jövőben, akár az egész EU területén.
A Német Autóipari Szövetség (VDA) közölte: a klímavédelem érdekében 2045-től már nem szabad fosszilis tüzelőanyagokat, azaz benzint, gázolajat árusítani a német benzinkutakon, sőt, ennek példájára unió szerte szigorítani kell a jelenlegi szén-dioxid-kibocsátási célokat.
A 2035-től tervezett követelményeknél ugyanis szerintük sokkal ambiciózusabb intézkedésekre van szükség annak érdekében, hogy megvalósuljon a teljesen kibocsátásmentes járművekre való átállás.
Ahhoz, hogy a személyi és teherszállító járműforgalom a klímapályára terelődjön, önmagában nem lesz elegendő az elektromos autókra való átállás – vélekedik a több mint 620 vállalatot, az igazgatóságában pedig mások mellett a Mercedes-Benz, a Daimler-Truck, az Audi, az Opel, a Volkswagen, a Contiental képviselőit jegyző szövetség.
A kormánytól kérnek intézkedéseket
A jelenlegi uniós direktíva 2035-re irányozza elő a kibocsátásmentes járművekre való átállást az EU-ban, ekkortól nem vesznek nyilvántartásba új, belsőégésű motoros autókat.
Ez mintegy 1,4 millió munkahelyet veszélyeztet Európában, ám a német autóipar szerint további korlátozások kellenek a forgalomban lévő járművekre is, különben megrekedhet az alternatív üzemanyagok elterjedése.
Drasztikus javaslatuk szerint a CO₂-csökkentési célokat Európában csak az olajalapú üzemanyagok értékesítésének betiltásával és az üvegházhatású gázokra vonatkozó szigorúbb üzemanyag-szabályozással lehet elérni.
Az ipar éllovasai nem a levegőbe beszélnek, már a szövetségi kormányt is megszólították a témában. Első körben azt kérik, hogy hozzanak létre olyan ösztönzőket, amelyek felfuttatják a megújuló energiaforrásokat, illetve támogatják és garantálják a beruházásokat.
Veszélybe kerülhet a lakosság ellátása
A javaslatra máris reagáltak az ágazati szervezetek, amelyek szerint ugyan üdvözlendő a megújuló üzemanyagok támogatása, de nem minden áron.
A Német Szállítmányozási és Logisztikai Szövetség (DSLV) például támogatja azt az igényt, hogy jogi ösztönzőket hozzanak létre az alternatív üzemanyagok tömeggyártásához.
A kamionsofőrök érdekeit is képviselő Közúti Fuvarozási, Logisztikai és Hulladékkezelési Szövetség viszont aggodalmát fejezte ki, mert szerintük a benzin és a gázolaj betiltásával veszélybe kerülhet a lakosság napi ellátása.
A kis- és közepes méretű közúti árufuvarozó cégek feladata, hogy biztosítsák a lakosság és a gazdaság szükségleteinek napi ellátását. 2045-ben is elengedhetetlen lesz, hogy az embereknek minden nap legyen mit enniük, ez pedig fontosabb, mint az, hogy az árucikkek hogyan jutnak el hozzájuk – fejtették ki a Berliner Zeitungnak.
Nem bolygatnák meg ennyire a piacot
Egyelőre úgy tűnik: a szövetségi kormány sincs oda a kezdeményezésért, hogy tilalmakkal teljesen ellehetetlenítsék a benzinnel, gázolajjal működő járművek használatát, mert ez gazdasági károkhoz vezethet.
A szabad demokrata FDP párt által vezetett Közlekedési Minisztérium közölte: Németország elkötelezett a megfizethető, klímabarát mobilitás mellett, ám a kibcsátáscsökkentés érdekében inkább az új technológiák iránti nyitottságot támogatják.
Az elektromobilitás a töltőállomások infrastruktúrájának bővítésével fejlődhet, ezen túl viszont a belsőégésű motorok is hozzájárulhatnak a klímabarát közúti közlekedéshez, ha hidrogénnel, e-üzemanyagokkal vagy olyan innovatív üzemanyagokkal működnek, mint például a HVO 100 (hidrogénezett növényi olaj) – fogalmaznak.
Ezért elutasítják a benzin és a gázolaj betiltását, és inkább az e-üzemanyagok termelésének felpörgetését célozzák. Azt is úgy, hogy nem avatkoznának be közvetlenül a piaci folyamatokba, mert az inkább lassítaná az innovációt.