Bombát robbant Donald Trump a globális kereskedelemben? 

Egyik első hivatalos intézkedéseként az új amerikai elnök 25 százalékos vámot akar kivetni a szomszédos Mexikóból, Kanadából érkező árukra, míg a kínai termékekre további tíz százalék felárat kell fizetni – számolt be kedden a CNN. 

Az illegális bevándorlásért és a határokon érkező bűnözésért, kábítószerért cserébe tervezett megtorlás jelentősen növelheti az amerikai vállalkozások és fogyasztók költségeit.

De nemcsak a tengerentúlon főhet a kormányok feje, hanem az EU-ban is.

A bejelentésre máris pánikba estek a közgazdászok Európa vezető gazdaságában, ahol attól tartanak:

az USA új kereskedelempolitikája recesszióhoz és egy olyan kereskedelmi háborúhoz vezethet, amely jelentős következményekkel járna Németországnak és a partnereinek.

Betérdel az export, ha Trump vámkörtáncot jár

Egész Európának fel kell készülnie egy globális kereskedelmi konfliktusra és nem hagyhatja magát megosztani – figyelmeztetett Moritz Schularick, a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) elnöke a ZDF-en.

Megjegyezte, hogy Trump komoly szándékot mutat a kampányban már belengetett büntetővámok kivetésére, és úgy tűnik, nincs tekintettel a szövetségesekre. Az USA új elnöke a vámokat bevételi forrásnak tekinti a kormánykassza feltöltésére – ebből finanszírozná a tervezett adócsökkentések egy részét, például a társasági adó 21-ről 15 százalékra mérséklését.

Az IfW elnöke szerint, ha az európai árukra is kivetik a 10 százalékos vámot, akkor az USA-ba irányuló német export középtávon 15 százalékkal csökken. 

Van ok aggodalomra: jelenleg a „Made in Germany” áruk messze legnagyobb vásárlója az Egyesült Államok, ahová 2023-ban 157,9 milliárd euró értékben szállítottak árut, ami a német export 9,9 százalékának felel meg.

Szenvedhetnek a németek, még Mexikóban is

A németek szenvedni fognak, mert minden tarifaemelés – legyen az bármilyen kicsi – elegendő csapás ahhoz, hogy az EU legnagyobb gazdasága a jelenlegi stagnálásból recesszióra váltson – ezt már Carsten Brzeski, az ING vezető közgazdásza mondta. 

Thomas Gitzel, a VP Bank vezető közgazdásza pedig úgy fogalmazott:

a gyengélkedő európai iparnak még melegebben kell öltöznie, ha Trump beindítja a vámkalapácsot. 

Thomas Altmann, a QC Partners vagyonkezelő portfóliómenedzsere szerint már a mexikói vám is érzékenyen érinti a német autóipart, amely a gyártást gyakran Mexikóban végzi, hogy aztán a kész járműveket eladják az Egyesült Államoknak.

A fő exportőrök Mexikóból az USA-ba a General Motors, a Stellantis és a Ford Motor Companyírja a Bloomberg, amely szerint a két ország közötti teljes kereskedelem évi 800 milliárd dollárra rúg. 

Ezért a fenyegetésre válaszul tárgyalóasztalhoz ülne Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke, hogy megmenték az autószektor mellett az elektronikai termékeket, műanyagokat és egyéb iparcikkeket exportáló cégeket.

Az EU sem hagyja magát, háborús helyzet állhat elő 

Az Egyesült Államok sok európai országnak, például Magyarországnak is fontos kereskedelmi partnere – az érintett államok különösen érzékenyek lesznek az importvámra.

Éppen ezért a német szövetségi kormány már jelezte, hogy komolyan veszik a fenyegetéseket és az EU-nak egységesen kell fellépni.

Hogy megelőzzék a kontinensek közötti kereskedelmi viszony elmérgesedését, mielőbb tárgyalásokat kezdeményeznek az új amerikai kormánnyal – jelezte Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter kedden Berlinben.

Josep Borrell, az EU külpolitikai főképviselője viszont már háborút vízionál: ha mindenki mindenkire vámokat emel, az reakciókat vált ki – figyelmeztetett a vezető ipari nemzetek (G7) külügyminisztereinek találkozóján az olaszországi Fiuggiban. Hozzátette, 

készen állnak az ellenintézkedések megtételére.

Ugyanakkor a New York Times szerint Trump legújabb fenyegetései csak tárgyalási taktika lehet – legalábbis így véli néhány támogatója, köztük Bill Ackman milliárdos pénzember.

Mint felidézik, Trump első mandátuma alatt gyakran a közösségi médiában gyújtotta be a rakétákat a diplomáciai csatornákon és a nemzetközi piacokon.