A szerdai kormányülésen már a miniszterek elé kerülhet az a javaslat, amely szerint

január 1-től szinte tilos lenne a harmadik országbeli, tehát nem EU-tagállamból érkező külföldi vendégmunkások magyarországi foglalkoztatását.

Erről a 444.hu írt, a cikk szerint a kormányrendeletben az állna, hogy

  • Grúzia kivételével egyetlen harmadik országbeli munkavállalónak sem lehet kiadni új munkavállalási engedélyt 2025. január 1-jétől;
  • a meglévő, két évre szóló, egyéves hosszabbítási opcióval kiadott engedélyeknél már az egy évre szóló opciót sem lehet majd érvényesíteni.

A hétfői parlamenti ülésen Toroczkai László azt kérdezte Orbán Viktortól, hogy rendelt-e mostanában házhoz ételt a miniszterelnök. A Mi Hazánk elnöke azt is hozzátette, hogy alig fordul elő, hogy magyar ember lenne a futár, a munkahelyteremtés pedig szerinte nem a magyaroknak, hanem a vendégmunkásoknak ad csak állást.

A kormányfő a válaszában azt mondta,

Ha lejár a munkaidejük, akkor el kell hagyniuk az országot (…) Amíg én vagyok a miniszterelnök, addig mindegyik vendégmunkás haza fog menni.

Az információk szerint szigorítás annak köszönhető, hogy fontos vidéki fideszes politikusok jelezték, nem tudnak a választóiknak magyarázatot adni arra, hogy miért bukkant fel hirtelen sok vendégmunkás. Volt, aki a közbiztonság miatt aggódott, más azt az ígéretet kérte számon, hogy a bevándorlók nem veszik el a magyarok munkáját.

A háttérben pánikszerű lobbizás is indult, hogy a reform 2025. január elseje helyett csak július elsejével lépjen életbe, illetve hogy a Fülöp-szigetek is maradhasson benne a rendszerben.

A magyar ipar sok szereplőjét valósággal sokkolta a tervezet, mert azonnali működési problémáktól, a termelői-beszállítói láncok megszakadásától tartanak, és úgy látják, hogy a radikális váltás sok magyar munkavállaló munkahelyét is veszélyeztetné.

Magyarországon jelenleg nagyjából 100 ezer külföldi munkavállalót foglalkoztatnak legálisan a hazai vállalkozások.

  • Közülük körülbelül húszezerre tehető az uniós állampolgárok száma - ez évek óta stagnál, a covid előtti időszakhoz képest még vissza is esett -,
  • és 70-80 ezerre a harmadik országbeli vendégmunkásoké.

Az unión kívüli vendégmunkások zöme 2022 második felétől kezdve érkezett meg Magyarországra, így a kétéves szerződéseik mostanában, 2024 végén-2025 elején járnak le.

Így, ha szerdán tényleg a fenti előterjesztést fogadja el a kormány, több tízezer olyan munkavállaló lesz, aki, miután nem érvényesítheti a plusz egy éves opciót, kénytelen lesz hazamenni.