Az amerikai állami vállalatok 327 vezérigazgató-váltást jelentettek be idén novemberig a Challenger, Gray & Christmas cég szerint, amelyik 2010 óta követi nyomon a hasonló jellegű változásokat. A 2024-es vezetőváltásai 8,6 százalékos növekedést mutatnak a tavalyi évhez képest – írta meg a CNBC. A vezércsere-forgalom magában foglalta a régóta domináns amerikai vállalatokat is, mint a Boeing, a Nike és a Starbucks.

A változás üteme arra utal, hogy a vállalatok ügyfelei, befektetői, fedezeti alapjai vagy igazgatóságai egyre türelmetlenebbek, ha rosszabbul mennek az eladások egy egyébként erős gazdaságban, amikor a fogyasztók érezhetően hajlandóak költeni.

A vezérigazgató-váltások a Covid-járvány idején lelassultak, amikor a vállalatok hirtelen bezárásokkal, távmunkával, ellátási lánci nehézségekkel szembesültek, és többen a túlélésért küzdöttek. Később magasabb hitelfelvételi költségekkel, inflációval, munkaerőhiánnyal, változó fogyasztói preferenciákkal és egyéb kihívásokkal szembesültek.

Az elmúlt 14 év során 2021-ben volt a legalacsonyabb a cserék száma, 197.

A fogyasztóközpontú vállalatok érzékenyebbek az ízlések és trendek változására, mint az olaj- és gázipar vagy a közüzemi szolgáltatások, ezért ott hosszabb hivatali ideje van a vezérigazgatóknak.

Íme néhány jelentősebb amerikai vezérigazgató-módosítás ebben az évben:

  • Intel – A félvezetőgyártó cég a hónap elején menesztette Pat Gelsinger vezérigazgatót, közel négy évvel azután, hogy kinevezték, hogy a cég jobban felvegye a versenyt a riválisokkal. Az Intel-részvények árfolyama és piaci részesedése összeomlott, mivel a mesterséges intelligencia hullám fellendítette az Nvidia chipgyártót.
  • Boeing – A repülőgépipari óriáscég márciusban jelentette be Dave Calhoun korábbi vezérigazgató távozását, ami egy széles körű vezetői réteget sodort magával. Ez közel három hónappal azután történt, hogy az Alaska Airlines által üzemeltetett, csaknem új Boeing 737 Max 9-ről egy rögzítetlen ajtó lerobbant a levegőben és ez biztonsági válságba sodorta a vállalatot. Calhoun utódja augusztusban Kelly Ortberg lett, akinek három évtizedes repülési tapasztalata van és az egykori Rockwell Collins vezérigazgatója volt.
  • Starbucks – A kávézólánc élére Brian Niccol sztár-vezérigazgató érkezett Laxman Narasimhan helyére. A cég részvényei közel 25 százalékot emelkedtek, amikor augusztusban bejelentették Niccol kinevezését.
  • Nike – A sportszergyártónál szeptemberben John Donahoe váltotta fel Elliott Hillt. A vállalat veteránja még az 1980-as években gyakornokként kezdett a Nike-nál. Donahue mióta átvette a kormányt növelte a Nike eladásait.
  • Peloton – A világjárvány kedvence, az otthoni fitneszgépekkel foglalkozó cég sokáig küszködött, 2022-ben azonban bevonta a Spotify és a Netflix korábbi vezetőjét, Barry McCarthyt, hogy átvegye John Foley alapító helyét, de ő is lemondott májusban miután a cég újabb szerkezetátalakítást jelentett be. Októberben a Peloton bejelentette Peter Sternt. A Fitness+ társalapítója a harmadik vezérigazgató. Stern jó az előfizetés-alapú szolgáltatások bővítésében, és a Wall Street abban reménykedik, hogy a költségek csökkentésével és a magas árrésű előfizetési bevételekre összpontosítva nyereségessé teheti a Pelotont.

Nem lehet kitenni a szűrét bizonyos alkalmazottaknak

A 60. életévüket betöltött, védett korba került munkavállalók nem tehetők csak úgy az utcára. Erről itt olvashat többet >>>