A megállapodás a kereskedők hitel- és kártyadíjának korlátozását célozza meg. Margo Brodie brooklyni kerületi bíró azonban csütörtökön egy meghallgatáson azt közölte a kártyahálózatok és a tiltakozók ügyvédeivel, hogy nem hajlik a megállapodás jóváhagyására. Tervei szerint egy véleményt is ír döntéséről.
A döntésről mindkét kártyakibocsátó csalódottan nyilatkozott. A Reuters azt írja, a Mastercard méltányosnak nevezte a megállapodást, amely a vállalkozásoknak nagyobb rugalmasságot biztosít a kártyatranzakciók kezelésében, a Visa pedig megfelelő megoldásnak nevezte a nagyjából 19 éves ügyet.
Az egyezséget március 26-án jelentették be, melynek célja az volt, hogy rendezze az országos peres eljárás legtöbb követelését, amely a kereskedők és a kisvállalkozások 90 százalékát érinti.
Ők ugyanis már régóta arra panaszkodnak, hogy a Visa és a Mastercard túlzottan magas swipe, azaz bankközi díjakat számít fel a bank- és hitelkártyás tranzakciók feldolgozásakor, és jogellenesen akadályozza őket abban, hogy az ügyfeleket az olcsóbb fizetési módok felé tereljék.
A megállapodás értelmében azonban az átlagos swipe díj három éven keresztül legalább 0,04 százalékponttal csökkenne.
A két kártyakibocsátó abba is beleegyezett, hogy a díjakat öt évre korlátozzák.
Ugyanakkor a világ legnagyobb kiskereskedelmi csoportja, a National Retail Federation tiltakozott az egyezség ellen, mondván, hogy az „nyilvánvalóan elégtelen“, előnyei pedig „csekélyek és ideiglenesek”, mivel a Visa és a Mastercard továbbra is befolyásolhatja a swipe díjakat és lényegében korlátlan tilalmat vezet be a kereskedők jövedelmi követeléseire vonatkozóan.
Éledezik a boltok forgalma, de így is nagy a lemaradás
Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,6, naptárhatástól megtisztítva 4,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább→