2025 első negyedévében bizakodóbbak voltak a hazai vállalkozások, vagyis a 2024-es év végi mélyponthoz képest optimistábban látják a helyzetüket – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára, miután bemutatták a VOSZ legfrissebb hangulatindexét. Az InfoRádióban Perlusz László hozzátette: a szövetség tagvállalatai körében egy szignifikáns növekedés látható, ami számokra lefordítva annyit tesz, hogy 

amíg a múlt év végén a VOSZ barométer negatív, tehát 50 százalék alatti tartományban, 47 százalékon állt, mostanra 51 százalékra nőtt.

  • Talán a legnagyobb mértékben a  beruházások alindex emelkedett, 24 százalékos mélypontról 36 százalékra,
  • kismértékben javult az üzleti hangulat, 54-ről 57 százalékra,
  • és szinten maradt a vállalkozások pénzügyi helyzete. 

Érezhetően túl vagyunk 2024-en, a vánszorgó, nagyon-nagyon lassú, 0,5 százalékpontos növekedésen, ami a hazai kkv-k tekintetében talán még nehezebb volt, és most már mindenki a megélénkülő növekedés lehetőségét látja maga előtt – fogalmazott a szakember. 

Perlusz László szerint beindultak olyan programok, mint a Demján Sándor program, amely minden területén segíti a vállalkozásokat; a tőkehelyzet finanszírozásán, a hitelhez jutáson, az adminisztráción, és általa a digitális világ felé is meg tudják tenni az első lépést.

Tartanak a vállalkozások

vagyis attól, hogy a minimálbér, a garantált bérminimum erősebben nő, mint azt a termelékenység indokolná.

A felmérés alapján szintén gondot jelent

  • a kiszámíthatatlanság, ami áthatja az egész gazdaságot, tervezhetetlenné téve a termelést és szolgáltatásnyújtást.

„Olyan magas kockázati felárakat kell beépíteni a termelésbe, amit sokszor a fogyasztók már nem bírnak el” – magyarázta.