Fontosnak tartja a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szerepét a jelenlegi zavaros világgazdasági helyzetben a Wifo osztrák gazdasági kutatóintézet igazgatója Gabriel Felbermayr.

„Ha megnézzük az adatokat, az eredmény az, hogy a szervezet kereskedelemre gyakorolt hatása nagy, pozitív és jelentős” – jelentette ki a gazdaságkutató szakember egy csütörtöki panelbeszélgetésen. „Jelenleg 166 ország tagja a Kereskedelmi Világszervezetnek. Ha összehasonlítjuk a belföldi és a külkereskedelmet, akkor egy stabil és egyértelműen pozitív átlagos hatékonyságot kapunk” – mutatott rá Felbermayr.

Megjegyezte, hogy a kereskedelemre gyakorolt pozitív hatás nem minden országban csapódik le egyenlő mértékben jóléti nyereségek formájában.

A Donald Trump amerikai elnök által bejelentett új vámokról szólva a Wifo vezetője elmondta, hogy részben megérti az amerikai elnök indítékait.

Egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy az Egyesült Államok által kivetett átlagos vámok alacsonyabbak, mint az európaiak. Erre jól ismert példa az autóipar, ahol az amerikai oldalon 2,5 százalékos, az uniós oldalon pedig 10 százalékos a vám.

A Wifo igazgatója abban látja a problémát, hogy az amerikai elnök a WTO keretein kívül hozta meg a döntéseit és így azok óhatatlanul bizonytalanságot keltenek a piacon. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy az autóiparral szembeni vámfenyegetések már Trump első hivatali ideje alatt is ahhoz vezettek, hogy az autógyártók az Egyesült Államokba helyezték át a gyártásukat.