A világ egyik legnagyobb fapados légitársasága, a Ryanair több ezer ülőhelyet húzott ki 2025-ös menetrendjéből több spanyol repülőtéren – számol be a Euronews

Összesen hét repülőtéren élnek a járatritkítás eszközével, néhány helyen akár öt százalékkal is csökkentve a helyek számát. 

Vannak, akik a fapados légitársaság teljes kilépését sejtik a lépés mögött.

A Ryanair összesen 800 ezer ülőhelyet távolít el a spanyol piacról, ami az országban folytatott teljes tevékenységének 18 százalékát jelenti. Ezzel együtt tizenkét útvonalat pedig teljesen törölnek. 

Addig szorongatta az utasokat a Ryanair, amíg irtózatosan ráfázott

Spanyolországban több fapados légitársaságot is megbüntettek, amiért visszaélésszerű gyakorlatokat folytattak utasaikkal szemben. Részletek.

A légitársaság szerint ez a spanyol repülőtér-üzemeltető, az Aena által kivetett díjak miatt van, amelyeket „túlzottnak” tart. 

Az Aena azonban visszavágott a légitársaságnak, „zsarolással” vádolva azt, és azt sugallva, hogy a Ryanair a piaci súlyát arra használja, hogy ingyenes reptéri hozzáférést szerezzen.

Maurici Lucena, az Aena elnöke úgy fogalmazott: „Spanyolország esetében én őszintén hiszem, hogy ma átlépték a tisztelet, a jóhiszeműség és a legalapvetőbb üzleti és intézményi udvariasság rubikonját”.

Karcos szavakkal mérgesedett el még inkább a viszony 

Ám szerdán a verbális viszály tovább fokozódott, miután Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója egy újabb vitás incidenst elevenített fel. Mint elmondta, 2024 novemberében a spanyol kormány öt légitársaságra szabott ki pénzbírságot „visszaélésszerű gyakorlatok” miatt, beleértve az utasok kézipoggyászának díját is, és a Ryanairt sújtották a legnagyobb, 107,8 millió eurós büntetéssel.

Sőt, ennél is továbbment, amikor egy brüsszeli sajtótájékoztatón O'Leary „őrült kommunista miniszternek” nevezte Pablo Bustinduy spanyol fogyasztói jogi minisztert, aki megbüntette azon légitársaságokat, amelyeknek „nincs más választásuk, mint korlátozni a kézipoggyászokat”.

Az európai The Local híroldal szerint erre Bustinduy azzal replikázott, hogy „semmiféle nyomás, zsarolás és sértés nem állítja meg” abban a kötelességében, hogy megvédje a mediterrán ország fogyasztóit a multinacionális cégek és mágnások befolyásától, „bármilyen erősek is legyenek”.

Óriásit robbantott a Ryanair

A légitársaság negyedéves bevétele 10 százalékkal ugrott meg a legutóbbi negyedévben. Részletek cikkünkben.