A folyósított lakáshitelek teljes összege viszont meghaladta az 590 milliárd forintot, ami kétszerese a 2023-as első félévinek, és a korábbi évekhez mérten is kiemelkedőnek számít. Ez alapján idén főleg a kölcsönök nagysága ugrott meg: míg tavaly az első félévben egy átlagos lakáshitel-szerződésben még csak 10,7 millió forint szerepelt, az idén már 16,6 millió – olvasható a Bank360.hu elemzésében.
Ha közelebbről megnézzük az adatokat, akkor azt láthatjuk, hogy a használt lakások iránti kereslet ugrott meg igazán, az ilyen szerződések száma több mint 80 százalékkal 24 ezer fölé emelkedett az első hat hónapban, és a használt lakást vásárlók átlagosan csaknem 19 millió forintnyi hitelt vettek fel. A magas hitelösszegben szerepet játszhatott az is, hogy elindult a CSOK Plusz program, amely kedvezményes támogatott hitellel segíti a lakásvásárlást, és már egy gyermek vállalásával is 15 milliós kölcsönt lehet felvenni, hárommal pedig akár 50 milliósat is.
Kapcsolódó
-
Listát mutatunk arról, hogy milyen lakásfelújításokra vehetők fel a nyugdíjpénzek
-
Ez nem jött be a kormánynak: csak az ingatlanpiacot pörgette fel a csok plusz
-
Itt a régóta várt fordulat, felpörgetik a lakásépítéseket
-
Újabb hitelprogramokkal állt elő a kormány
-
Nagy változás jöhet a lakáshiteleknél
-
Fókuszban a lakhatás! Az új akcióterv feszültséget okozhat a Kormány és a bankok között
-
Nyugdíjpénztárból lakáscélra? Minden kérdést tisztába tettek Nagy Mártonék
A Bank360.hu elemzése szerint a használt lakás vásárlására összesen 458 milliárd forintot vettek fel, ami a teljes igényelt lakáshitelek 77 százaléka. Az új lakásokra felvett hitelek száma is nőtt valamelyest, 3212 ilyen szerződést írtak alá, ez 19,5 százalékkal több ugyan a tavalyinál, de jócskán elmarad a korábbi években megszokott, félévente jellemzően 4 ezer fölötti darabszámtól. Az új lakásokra felvett hitelek átlagos, 20,9 millió körüli összege alig haladta meg a használt lakások vásárlására felhasználtakét.
Építkezésbe is kevesen vágtak bele kölcsönnel. Az ilyen céllal felvett hitelek száma 4237 darab volt az első félévben, ez 38 százalékkal elmarad még a 2023-as első félévitől is, és a fele sincs annak, amit 2020-2022 között jellemzően igényeltek a háztartások. Az építkezésre felvett átlagos hitelösszeg 7,2 millió forint körül volt az idén.
A felújítások is elmaradtak ebben az évben. Korszerűsítésre, bővítésre 3055-en vettek fel kölcsönt, 18 százalékkal kevesebben, mint a csúcskamatok idején 2023 első felében, a korábbi évekhez mérten pedig még nagyobb a visszaesés. Elképzelhető, hogy a lakosság a felújítási támogatások miatt várt ezekkel a beruházásokkal, az eddigi tapasztalatok alapján azonban az energetikai felújításokra igénybe vehető kedvezményes hitel is lassan fogy csak a bankoknál.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!