Még a vártnál is rosszabbul alakul az építőipar teljesítménye, s várható, hogy augusztusban még nagyobb lesz a visszaesés mértéke - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Petz Raymund, a GKI Gazdaságkutató Zrt. ügyvezetője. Ugyan az utolsó negyedév az ágazati sajátosságok miatt hozhatna egy kis élénkülést, a szerződésállomány azonban ezt nem támasztja alá, így valószínű, hogy a legközelebbi prognózisában tovább növeli az egész évre várható visszaesés mértékét a GKI. Az ügyvezető véleménye szerint a jelenlegi előrejelzés szerinti 8 százalékos csökkenés helyett akár 12 százalék is lehet a termelésszűkülés, s a 2012-re várt stagnálás helyett újabb 4 százalék lehet jövőre az ágazat vesztesége. Hozzátette, ha a végtörlesztés megvalósul, az építési piac szereplői még a jelenleginél is kevésbé jutnak majd forráshoz.
A lakásépítések támogatása valóban élénkíthetné az ágazatot, erősíti meg Petz a Társaság a Lakásépítésért Egyesület (TLE) véleményét. A TLE által jelzett mértékű költségvetési bevétellel kalkulálni azonban gazdaságilag nem megalapozott - hívja fel a figyelmet a kutató. (A TLE szerint ha jövőre 3.5 ezer lakás építése 3 millió forintos tőketámogatást kapna, akkor az hozzávetőleg 10,5 milliárd forint költségvetési forrás mellett 28 milliárd forint körüli költségvetési bevétellel járna).
Mint Petz kifejtette, korábban a GKI is végzett hasonló számításokat, azonban már akkor kiderült, hogy a legoptimistább, már a képtelenség határát súroló feltételek mellett, száz százalékban fehér gazdaságot feltételezve sem generál egy forintnyi támogatás egy forintnál több költségvetési bevételt. Ami teljesen természetes, hiszen ha nem így lenne, akkor feltalálták volna gazdasági örökmozgót - fogalmaz az ügyvezető.
A gyakorlat is azt mutatta - tette hozzá, hogy a legnagyobb támogatások idején volt a legnagyobb a folyó hiány, s a támogatások megszűntével a hiány mértéke is csökkent. Egy mintaprogramon elvégezhet a pontos kalkuláció, de a támogatást meghaladó költségvetési bevételt várni mindenképpen irreális, ezt az élet nem igazolja - hangsúlyozza. Egyébként a számítás alapját képező multiplikátor elvről magáról is évtizedes szakmai vita folyik, ám ez egy elméleti konstrukció, tapasztalati alátámasztás nélkül. Ráadásul szó sincs benne költségvetési bevételről, csupán a plusz beruházással generált keresletnövekedésről, ami az építőipar esetén valóban jelentős hatás, de ebből adóbevételt számolni nem lehet - hangsúlyozza Petz.