Jelentősen erősödött a befektetői kedv a tavalyi év utolsó hónapjaiban a közép- és kelet-európai ingatlanpiacon. A nagyon erős decembernek köszönhetően a régió befektetési piaca ismét átlépte a 10 milliárd eurós határt az év során.
A teljes volumen 2024-ben 50 százalékkal bizonyult magasabbnak, mint az előző évben. Idén további bővülés lehetséges a világgazdasági kockázati tényezők csökkenésével párhuzamosan. Nem véletlenül a beruházók arra számítanak, hogy az év előrehaladtával felélénkül a piac, és 2025-ben további 15-20 százalékos növekedés várható, hangzott el a CBRE „Market Outlook 2025” című rendezvényén.
Kapcsolódó
A felmérésünk alapján a nyugat-európai piacokon bérlakásba kívánnak a legtöbben fektetni, de nagyon optimista a hangulat a hoteleket illetően is. A tavalyi évben a közép-európai forgalom egyharmada kiskereskedelmi ingatlanokba áramlott, idén pedig a logisztika az egyértelmű kedvenc. Az irodák megítélése méltánytalanul negatív, pedig a jelenlegi árazás mellett jó beszállási lehetőségek adódnak, különösen, hogy a fejlesztési volumen Európa-szerte alacsony
– elemezte a piaci eszközöket Borbély Gábor, a CBRE közép-európai piacelemzési igazgatója.
Hotelek, plázák és kollégiumok
A kiskereskedelem és a szállodák iránti befektetési hajlandóság mind a nyugat-európai, mind pedig a közép-kelet-európai piacokon tovább erősödik 2025-ben. A mesterséges intelligencia iránti erős kereslet hatására az adatközpontok népszerűsége is növekszik, de ez a trend Közép-Európában még nem meghatározó.
Régiónkban erősebb az egészségügyi és speciális lakhatási ingatlanok iránti kereslet (diákszálló, nyugdíjas otthon), ugyanakkor az elérhető kínálat szűkössége gondot okoz. A növekvő kínálatot támogathatja a kormány Új Gazdaságpolitikai Akciótervéhez kapcsolódó lakhatási tőkeprogram, a Baross Gábor 2.0, amelynek keretében 200 milliárd forintot osztanak szét az ingatlanalapok között. Az állami befektetés 80 százalékából kell lakást, bérlakást, illetve kollégiumot építeni, és a maradékból húzhatnak fel más kereskedelmi épületeket.
Optimisták a befektetők
A CBRE felmérés szerint a befektetők meglehetősen optimisták, hiszen a megkérdezettek több mint kétharmada, pontosabban 70 százaléka arra számít, hogy a piaci aktivitás 2025 végére helyreáll. Ez a felpattanás a közép-európai régióban valamivel később következhet be. Emellett az európai befektetők már harmadik éve az Egyesült Királyságot tartják a legcsábítóbb célpontnak a kockázathozam-profil alapján. Ezt követi Spanyolország és Lengyelország.
A városok szintjén London a legvonzóbb a nemzetközi tőke számára, a brit fővárost Madrid és Párizs követi. Varsó első ízben került be a top5 befektetői célpont közé az európai mezőnyben. A közép-európai tőke számára egyértelműen a lengyel piac a legkecsegtetőbb, ugyanakkor idén több tőkére számíthatunk a régión kívülről, aminek Magyarország is izgalmas célpontja lehet.
A régiónkban tevékenykedő befektetők fele azt tervezi, hogy idén növeli az ingatlanokba fektetett összeget, és ráadásul új tőke is érkezhet Kelet-Közép-Európába. Az EU-n kívül a dél-afrikai és izraeli befektetési aktivitás erősödött a legjobban tavaly a régióban, idén megjelenhetnek a kínai befektetők is.
– hangsúlyozta Tim O’Sullivan, a CBRE Magyarország tőkepiaci főigazgatója.
A kockázatvállalási hajlandóság növekedése a magyar befektetői körben is megfigyelhető, ami azért fontos, mert már évek óta a magyarországi ingatlanbefektetési piac több mint 70 százalékát magyarok realizálják. Bár ez az arány az újak érkezésével csökkenhet, továbbra is meghatározó marad a hazaiak aktivitása.
Összességében a tavalyi mélypontot jelentő 300 millió euróval szemben idén több mint duplájára emelkedhet a volumen. Az irodapiacon nagyon kevés a fejlesztés, a kiskereskedelmi parkok esetében sem számíthatunk túl nagy mozgásra, ezért az eredményeket alapvetően a szállodaipar és a logisztika szállíthatja.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-növekedést

Kiderült, mennyit visz haza ma egy átlag magyar

Hatalmas gáz- és olajmezőre bukkantak a tengeren

Nagy Márton újratervezett, nem várt reakció érkezett a forinttól

Nagy a baj: rendkívüli kormányülést hívtak össze a megállíthatatlanul terjedő vírus miatt

Kritikus lehet az idei nyár Európában, be kell húzni a féket

Megvan a bűnös, ez okozta a pénteki borzalmas földindulást

Még ma éjfélig lehet váltani, érdemes körülnézni

Rémesen indul a hét: összeomlott a japán tőzsde
