Úgy tűnhet, hogy a jelentős lakáshiány kiváló lehetőséget teremt a fejlesztők számára, azonban az új beruházások volumene nem a várt módon emelkedik. Az építkezések üteme ugyanis lelassult az elmúlt hónapokban a kamatcsökkentések ellenére is, hiszen sok fejlesztő számára a kockázatok még mindig meghaladják a lehetséges előnyöket.
A tartósan magas kamatlábak, a megugró építési költségek és az elhúzódó jóváhagyási eljárások arra késztették a beruházókat az USA-ban is, hogy óvatosan járjanak el, így stagnál a fejlesztések intenzitása. Azonban itt jön a képbe az új csodafegyver, amely már annyi gazdasági ágazatban beépült a napi munkafolyamatokba. Természetesen a mesterséges intelligenciáról (MI) beszélünk.
Az előkészítő folyamatokban ugyanis a prediktív elemzést magában foglaló szoftverek segítségével a fejlesztők jobban kezelhetik a kockázatokat, és versenyelőnyöket érhetnek el azokkal szemben, akik még mindig a hagyományos módszerekre támaszkodnak. Az MI nem csak adatokat gyárt, hanem komoly stratégiai döntések meghozatalában támogatja a szereplőket, így segít megérteni, hogy hol és mikor kell építeni a profit maximalizálása érdekében.
A fejlesztők ugyanis gyakran jelentős időt és pénzt fektetnek a területrendezési szabályozások elemzésébe, az engedélyek megszerzésébe és a javaslatok kidolgozásába, de sokszor elutasításba ütköznek, vagy nagyon lassan halad az adminisztrációs folyamat.
A MI azonban csökkentheti a kockázatokat, így elsőként a fejlesztés kritikus lépésének számító helyszín-kiválasztási folyamatban. Segíthet a földrajzi trendek, az éghajlatváltozás és hibrid munkamódszerek miatt felkapott helyszínek felkutatásában.
Összesíthetik az ingatlanadatokat, azonosíthatják a demográfiai és migrációs statisztikákkal való összefüggéseket, és olyan betekintést nyerhetnek, amelyet az emberi elemzés figyelmen kívül hagyhat. Ez lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy meghatározzák az optimális helyszíneket, amelyek igazodnak a jelenlegi és az előre jelzett kereslethez, végső soron csökkentve annak kockázatát, hogy nem megfelelő helyszíneken fektetnek be.
Építési költségek optimalizálása
A helyszín mellett az építési költségek jelentik a másik gondot a fejlesztők számára. Az emelkedő anyagárak, az ellátási lánc zavarai és az infláció óriási nyomást gyakorol a projektek költségvetésére. A mesterséges intelligencia segíthet ezeknek a költségeknek a szabályozásában azáltal, hogy nyomon követi a projektek ajánlatait, azonosítja, mely árak emelkednek vagy stabilizálódnak, és lehetővé teszi a beszerzési menedzserek számára, hogy jól időzítsék a vásárlásokat.
Az MI az építési költségeket a hulladék minimalizálásával és a munkaterület elrendezésének optimalizálásával is csökkentheti. Például a mesterséges intelligencia által működtetett rendszerek elemezhetik a projekt anyagszükségleteit, hulladékcsökkentési stratégiákat javasolhatnak, és a hatékonyság érdekében még az anyagok helyszíni elhelyezését is kezelhetik. Ezek megfizethetőbbé teszik a projekteket a környezetterhelés csökkentésével, ami például a cégek ESG-beszámolói során jól jönnek, és például az adott fejlesztők jobb kondíciójú zöld hiteleket kaphatnak a bankoktól.
Összességében az MI a projektmenedzsment egyszerűsítésével és az időigényes adminisztrációs feladatok automatizálásával felszabadítja a fejlesztőket, hogy a projektjeik stratégiailag fontos szempontjaira koncentrálhassanak.