A Wavin kutatása  szerint a legtöbb magyar (59 százalék) a vízkártól, például a csőtörés, szivárgás vagy felhőszakadás okozta károktól, míg minden ötödik válaszadó (22 százalék) a szerkezeti kártól, például a repedésektől vagy a tetőszerkezet beszakadásától félti leginkább az otthonát. A vízkár helyreállítása gyakran jelentős kiadást jelent, és a munkálatok akár hónapokig is elhúzódhatnak. 

A tavaszi, nyár eleji időszak különösen veszélyes, hiszen a gyakori esőzések és záporok fokozzák az árvízkockázatot, különösen a rossz vízelvezetéssel rendelkező területeken. Pedig esővíz szikkasztó és -tározó blokkokkal helytakarékosan és gazdaságosan foghatjuk fel az csapadékvizet, amit így később locsolásra is fel lehet használni

– magyarázza Bakos Gergely, a Wavin szakértője.

A magyarok 67 százaléka kiemelten fontosnak tartja a szakszerűen beszerelt, jó állapotban lévő vízvezetékeket jövőbeli otthona kiválasztásakor, míg 18 százalékuk az esővíz elleni védelemre is figyelmet fordít. Ez az előrelátás később bőven megértülhet, hiszen egy építkezés költségeinek jellemzően mindössze 1 százalékát teszik ki a vízcsövek.

Az esővíz okozta kár megelőzésére telepített szikkasztó-tározó blokkok segítségével pedig nem csak az otthonunkat védhetjük, hiszen egy 100 négyzetmétes tetőn 10 percnyi esőzés alatt akár 2 köbméter értékes csapadékvizet is összegyűjthetünk. Ez a vízmennyiség egy 250 négyzetméteres kert egyszeri öntözésére elegendő. 

Az épületek legnagyobb természetes “ellensége” a kívülről vagy belülről érkező víz, egy elhanyagolt vízvezetékrendszer pedig jelenlegi vagy akár jövőbeli otthonunk értékét is befolyásolhatja. A felmérés szerint a magyarok túlnyomó többsége 85 százaléka, hajlandó lenne többet fizetni egy olyan ingatlanért, amely modern és biztonságos ivóvíz- illetve lefolyórendszerrel rendelkezik – minden negyedik válaszadó akár nagyobb árkülönbség esetén is.