Míg a 2024-es trendforduló a 2023-as eredményekhez képest 48 százalékkal több adásvételt hozott, az idei januári és februári tranzakciószám már 36 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában zárult szerződéskötések számát a Budapest vonzáskörzetében található településeken. Vitathatatlanul népszerű a fővárosi agglomeráció az ingatlanvásárlók körében, azonban a járványidőszak éveiben tapasztalt nagyfokú kiköltözési hullámnál jóval mérsékeltebb a vevői érdeklődés. 

A 2020-2021-es agglomerációs adásvételek számához képest jelenleg 20 százalékos elmaradást mutat a 2023-2024-es év ingatlaneladásainak száma Budapest vonzáskörzetében. Eközben az átlagos idei négyzetméterár a 2020-as árszint duplájához közelít, és így most átlagosan 720 ezer Ft körül alakul az agglomerációban

– mondta Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese.

A kedvező négyzetméterárak ellenére azonban nem érezhető befektetői roham, ugyanis az agglomerációs szektorokban kötött adásvételek között a 2020-ban mért 13 százalékhoz képest, tavaly mindössze 2 százalékkal gyarapodott a befektetői arány. Idén pedig a tranzakciók 15 százaléka köttetett befektetési céllal. A nagyobb ingatlanba költözők a  tranzakciók harmadában vannak jelen, az agglomerációban idén szerződők ötöde pedig első lakását vásárolta a Duna House adatai szerint.

Hosszabb távon a települések helyi önazonosság védelme érdekében felmerült korlátozás komoly hatással lehet ugyan a fővárosi agglomeráció ingatlanpiacára, azonban szép számmal vannak még olyan lokációk, amelyek tárt karokkal várják az érdeklődőket.