Az Egyesült Királyságnak inkább az Európai Unió mellé kellene állnia a kereskedelem- és gazdaságpolitikáját illetően a Donald Trump-vezette Egyesült Államok helyett – jelentette ki a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) korábbi vezetője.
Pascal Lamy, aki 2005 és 2013 között állt a szervezet élén, úgy véli:
az Egyesült Királyságnak egyértelműen az az érdeke, hogy a kereskedelem terén inkább az EU közelében maradjon, mintsem Trump szövetségese legyen, nem utolsósorban azért, mert az Európával folytatott kereskedelem volumene háromszor akkora, mint az amerikai
– számolt be a The Guardian.
Lamy erről azután beszélt, hogy Donald Trump egyik legfontosabb támogatója, Stephen Moore azt közölte: az Egyesült Királyságnak el kell utasítania az EU „szocialista modelljét”, ha reális esélye van arra, hogy Donald Trump elnöksége alatt szabadkereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, és ennek eredményeként elkerülje a megválasztott elnök által kilátásba helyezett 20 százalékos exportvámot.
Az Observernek adott interjújában Lamy úgy fogalmazott:
„az Egyesült Királyság európai ország. Társadalmi-gazdasági modellje sokkal közelebb áll az EU modelljéhez, mint Trump és Elon Musk kapitalizmusának nagyon kemény, brutális változatához.
„Arra számíthatunk, hogy Trump Muskkal az oldalán még inkább ebbe az irányba halad majd. Ha pedig Trump eláll Ukrajna támogatásától, egyáltalán nincs kétségem afelől, hogy az Egyesült Királyság az európai oldalon marad" – tette hozzá.
A WTO volt vezetője úgy fogalmazott: ez egy nagyon szoros, szervezett egymásrautaltság, amely aligha fog változni, hacsak az Egyesült Királyság nem dönt úgy, hogy elhagyja az uniós normákat és áttér az amerikaira. De nem hiszi, hogy ez megtörténik.
Aláhúzta:
„nincs értelme annak a lehetőségnek, hogy politikailag, gazdaságilag és társadalmilag az Egyesült Államokkal egyesüljünk, és ne Európával. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság érdekei és értékei szempontjából továbbra is az európai opció a domináns.”
Ivan Rogers, a volt brit EU-nagykövet szerint egyértelmű, hogy Trump újraválasztása után az Egyesült Királyságnak választania kell az Egyesült Államok és az EU között.
„Bármilyen szabadkereskedelmi megállapodásnak, amelyet Trump és csapata valaha is ajánlana az Egyesült Királyságnak, fontos javaslatokat kell tartalmaznia a brit mezőgazdasági piachoz való hozzáférésről és az állat-egészségügyi előírásokról. Ha az Egyesült Királyság ezt elfogadná, azzal véget érne a Starmer által az EU-val kötött állat-egészségügyi megállapodás. Nem lehet érvényben mindkettő: választani kell.”