Az építőipari rövid távú kilátásait a rendelésállomány valamint a foglalkoztatási várakozások alapján egyetlen számba foglaló építőipari bizalmi index decemberben negatívan korrigált a GKI friss elemzése szerint. Éves összevetésben 6 pontos a javulás.
Az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése decemberben, ha nagyon enyhén is, de javult az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). Novemberhez képest a nyers, szezonálisan nem kiigazított adatok nem mutatnak érdemi változást. Decemberben a cégek 35 százaléka növekvő, 5 százaléka csökkenő termelésről számolt be. Ugyanez a két arány novemberben 34 és 4 százalék volt. A mélyépítők némi romlásról, a magasépítők kis javulásról adtak számot - olvasható a GKI elemzésében.
Kapcsolódó
A rendelésállományok értékelése decemberben szignifikánsan romlott az előző hónaphoz képest a szezonálisan kiigazított adatok alapján, s így e mutató nyolc hónapos mélypontra csökkent. A nyers adatok is negatív változást jeleznek. Decemberben a válaszadó vállalkozások 38 százaléka számolt be magas, 5 százaléka alacsony rendelésállományról. Ugyanez a két arány novemberben 44 és 4 százalék volt.

A szezonálisan kiigazított adatok alapján decemberben, az előző hónaphoz képest számottevően javultak a foglalkoztatási várakozások, ezzel a mutató újabb historikus csúcsra került. Ugyanakkor a nyers adatok nem mutatnak érdemi változást. A következő három hónapban a létszám bővítésére a válaszadó cégek 21 százaléka, míg annak csökkentésére 8 százalékuk készül, szemben a novemberi 17 és 4 százalékkal.
Az áremelési törekvések decemberben enyhültek az előző hónaphoz képest - a szezonálisan kiigazított adatok alapján. A nem kiigazított adatok viszont az erősödés irányába mutatnak: az áremelést tervezők aránya a novemberi 41 százalékról decemberre 47 százalékra nőtt, míg az árcsökkenésre számítóké maradt 1 százalék.
A termelés bővítését korlátozó tényezők között a válaszolók csaknem háromnegyed elsőként a munkaerőhiányt említette. Dobogós még a gyakran említett okok között a kapacitáshiány, a vevők fizetési késedelme és a bizonytalan gazdálkodási környezet.
A magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése decemberben érezhetően javult a szezonálisan kiigazított adatok alapján. A nyers, szezonálisan kiigazítatlan adatok nem mutatnak érdemi változást: a derű- és borúlátók aránya decemberben 23 és 6, novemberben pedig 12 és 8 százalék volt..
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Megállíthatatlan az ingázási hullám - Egyre több nyugdíjas jár Ausztriába

Száj- és körömfájás: ellopták a fertőzött telepről a fertőtlenítő szivattyút

Megelőző csapásra készülnek? B-2-esek várják az elnöki parancsot
Elon Musk már a természetbe is beleszól, veszélyben a tengeri madarak

Tovább terjedt a vírus, Ausztria kénytelen lezárni a határátkelőket

Megjelentek a katasztrófaturisták és a tolvajok az állattelepeken: elzárhatják, aki a szabályokat megszegi

Megdől az olasz autó, a prosecco, a parmezán, az Illy egyenesen átmenekülhet az óceánon túlra

A németek vonzereje már nem a régi, most máshova vágynak a migránsok

Németország felkészül: a nőknek is kötelező lehet a sorkatonaság
