Az izmos béremelkedés ellenére az infláció egy év alatt 2,5 millió forintot vett el a lakásvásárlásban gondolkodó családoktól. Ennyivel kisebb piaci lakáshitelre elég ugyanis a magyar polgárok felének keresete – derül ki a BiztosDöntés.hu számításaiból.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a tavaly novemberi, 563 600 forintos bruttó átlagkereset 16,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A medián bruttó átlagbér ennél is jelentősebben, 17,6 százalékkal emelkedett, azaz 2022 novemberében a munkavállalók fele havonta nettó 293 797 forintnál többet vitt haza, szemben a 2021 novemberi 249 774 forinttal.
Nem csak a boltokban érezzük az inflációt
Ugyanakkor a foglalkoztatottak fele ennél kisebb jövedelemből kénytelen tervezni a jövőjét. Ebbe a jövőbe pedig ma már aligha fér bele az, hogy a hitel segítségével oldják meg lakhatási gondjaikat – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2021 novemberében a medián nettó átlagkereset a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelfék szabályait figyelembe véve még 19,5 millió forintnyi 20 éves futamidejű, 10 évre fix törlesztést biztosító lakáskölcsön felvételére volt elegendő.
A tavaly novemberi bérstatisztikákban szereplő jövedelemből ugyanakkor már 2,5 millió forinttal kisebb, maximum 17 milliós piaci kamatozású kölcsön törlesztésére futja. Ezt is csak akkor, ha az adós elmegy a falig, azaz vállalja, hogy havi keresetének 50 százalékát a kölcsön törlesztésére fordítja. A jelenlegi inflációs időkben erre egyszerűen nincs lehetőség, ez a magyarázata annak, hogy miért produkál mélyrepülést a lakossági hitelpiac
– mondja a BiztosDöntés.hu szakértője.
Gergely Péter szerint a helyzeten láthatóan az sem segít, hogy a bankok messze nem érvényesítik teljes mértékben kamataikban az infláció miatt megugró pénzpiaci kamatváltozást. 2021 novemberében a 10 évre fix törlesztéssel bíró lakáshitelek átlagosan 4,14 százalékos kamatszinten (4,61 százalékos teljes hiteldíj mutató – THM – mellett) voltak elérhetőek, ami a 10 éves, 4,1 százalékos pénzpiaci kamatszint (10 éves BIRS) szintje feletti kölcsönkamatot jelentett. Tavaly novemberben ugyanakkor a 7,11 százalékos átlagos hitelkamat (THM: 8,38% százalék) közel 1 százalékponttal kisebb volt annál a 8,04 százaléknál, amely kamatszinten a bankok egymásnak adtak kölcsönt.
Az ingatlanárak nem kompenzálják a megugró költségeket
Az értékesítésben gondolkodók döntő része inkább kivár, s csak azok az eladók viszik le az áraikat, akiknek nagyon sürgős az eladás. Az alkuk során elérhető kedvezmény pedig nem feltétlenül kompenzálja a vevőket abban, hogy a lakásukra összességében sokkal többet kell költeniük.
Míg 2021 novemberében az akkori, 19,5 millió forintos hitelt felvevő ügyfél azzal számolhatott, hogy a 20 éves futamidő végéig visszafizetendő teljes költsége 30 millió forint alatt marad, addig a tavaly novemberben átlagkamaton hitelt felvevő ügyfél közel ötödével, több, mint 5 millió forinttal magasabb, 35,1 millió forintos visszafizetési teherrel kalkulálhat a BiztosDöntés.hu számításai szerint.