Tavaly együttesen 25 százalékkal nőttek a fajlagos árak Magyarország kiemelt üdülőkörzeteinek lakóingatlan- és üdülőpiacain, Budapestet nem számítva pedig 28 százalékos volt az emelkedés – derül ki az MBH Indexből, az MBH Csoporthoz tartozó MBH Jelzálogbank legfrissebb elemzéséből.
A Balaton már a budapesti ingaltanárakat is lekörözi: Tihanyban 230 millió forintnyi az átlagos adás
A Balaton északi és déli partján lévő településeken eladó lakóingatlanok, nyaralók kínálata 16-16 százalékkal nőtt. A Velencei-tó mellett 24 százalékkal, a Tisza-tónál pedig 50 százalékkal lett nagyobb a választék egy év alatt. Kiskörén és Tiszaderzsen 10 millió forint alatt is vehetünk tóparti nyaralót.Hol dupla annyiba kerülnek, hol semennyire sem drágultak
A nyolc (Sopron-Kőszeghegyalja, Balaton, Mecsek-Villány, Velencei-tó – Vértes, Dunakanyar, Budapest, Mátra-Bükk, Tisza-tó) kiemelt üdülőövezet között jelentősek a különbségek a drágulás mértékében.
Míg például Mecsek és Villány térségében 40 százalékkal nőtt a négyzetméterenként fizetett átlagár, addig a Dunakanyarban nem változtak az árak.
- A fővárosban 21 százalékkal 850 ezer forintra emelkedtek a négyzetméterárak tavaly,
- második a sorban a Balaton 770 ezer forintos árral (35 százalékos növekedés),
- míg a harmadik legdrágább üdülőkörzet Sopron-Kőszeghegyalja volt, ahol 19,5 százalékkal 500 ezer forint körülire nőtt a fajlagos átlagár.
- A Velencei-tó-Vértesnél 32 százalékos drágulás után átlagosan 450 ezer forintot kellett fizetni egy négyzetméterért,
- míg a Dunakanyarban a 2021-es szinten maradva 420 ezer forint körül alakult az átlagár, amely Mecsek és Villány körzetében is megközelítette a 400 ezer forintot.
- A Mátra-Bükk üdülőövezetben 23 százalékos drágulást követően hozzávetőleg 340 ezer forintot fizettek a vevők az ingatlanok négyzetméteréért.
- Ugyanilyen mértékben emelkedtek az árak a Tisza-tó vidékénél is.
A leleményes magyarok megtalálták a drága balatoni szállodák alternatíváját
Okos megoldásokkal próbálnak spórolni a Balaton-parti szállást keresők: kevésbé részesítik előnyben a drága szállodákat, inkább néznek magánszállások után. Bővebben >>>Ezek a legdrágább balatoni üdülőkörzetek
A vízparti üdülőkörzetek vizsgált településeit tekintve Siófokon meghaladta az egymillió forintot az átlagos négyzetméterár, a második helyen Balatonfüred állt csaknem 900 ezer forinttal.
A Balaton-környéki települések közül Hévíz, Keszthely és Tapolca számított olcsóbbnak, őket megelőzte Velence és Gárdony a maga 660 ezer és hozzávetőleg 640 ezer forintos fajlagos áraival.
Továbbra is Tiszafüreden a legalacsonyabbak az árak, mintegy 260 ezer forintot fizettek a vevők a lakó- és az üdülőingatlanok négyzetméteréért.
Minden ötödik magyar a Balatonnál nyaral
Idén minden ötödik nyári foglalás szól a Balaton térségébe, míg tavaly minden harmadik volt balatoni. Jobban rajonganak a balatoni nyaralók a déli partért, mint az északiért. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján a második, kánikulai júliusi hétvégén 7 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma az első, esős hétvégéhez képest a Balaton partján. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!