A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az alábbi tanácsokkal látja el a bérlőket és a lakástulajdonosokat:
- Érdemes írásban is rögzíteni a bérleti feltételeket.
- Fontos, hogy a bérlőknek a bérbevett lakásról mindig legyen érvényes lakásbérleti szerződésük,
- a havi lakbér kifizetését pedig javasolt dokumentálni.
- A legegyszerűbb, ha a bérlők átutalással fizetnek, és a közlemény rovatban feltüntetik a dátumot és a „bérleti díj” megnevezést.
Hogyan kerüljük el a bírságot, ha a tulajdonos beperelne károkozásért az albérletünkben?
Probléma esetén sok múlhat azon, van-e bérlői kötelezettségvállalás, ezért összegyűjtöttük, hogyan kerülhetők el a jogviták. Bővebben >>>Mikor adómentes a bérbeadás?
A lakáskiadáshoz nem kell feltétlenül adószámot kiváltani, hacsak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát.
Ha a bérbeadó magánszemély és nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes.
Az szja-bevallásból nem maradhat ki
A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, amely írásban rögzíti a bevételt.
A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg:
- Az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt csökkentik az igazolható költségek (közüzemi számlák, felújítási költségek) és az értékcsökkenés.
- A másik lehetőség, hogy a teljes bevételből 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó.
A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves szja-bevallásban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként kell feltüntetni. Az adó mértéke 15 százalék.